لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۹

مخالفت هند با فيلمبرداری صحنه هايی از فيلم محمد


يک روزنامه هندی از مخالفت هند با فيلمبرداری صحنه هايی از فيلم محمد به کارگردانی مجيد مجيدی خبر داده است.اين روزنامه حساسيت موجود نسبت به زندگی پيامبر اسلام را دليل مخالفت با ساخت اين فيلم اعلام کرده است.

پيش از آن نيز شماری از رهبران سنی از جمله روحانيان عربستان سعودی و دانشگاه الازهر قاهره مخالفت خود را با آنچه روايت شيعی از زندگی محمد ناميده اند، اعلام کرده اند.

خبرگزاريهای دولتی ايران می گويند آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه به محل فيلمبرداری محمد ساخته مجيد مجيدی رفت و برای نخستين بار از مراحل ساخت يک فيلم سنيمايی بازديد کرد.

اين بازديد نشانه آشکاری از پشتيبانی همه جانبه حکومت از ساخت پروژه ای مذهبی است که با مخالفت شماری از مراکز مذهبی سنی از جمله روحانيان وهابی عربستان سعودی و دانشگاه الازهر قاهره روبرو شده است.

مقام های ايرانی گفته اند، دولت قطر هم برای مقابله با اين روايت حکومت ايران قصد ساخت فيلمی درباره زندگی محمد را دارد.

پيش از اين نيز شماری از روحانيان سنی و شيعه خواستار توقف ساخت فيلمی شده اند که می تواند بار ديگر به اختلافات مذهبی در کشورهای مسلمان نشين دامن زند. همين نگرانی ها مقام های دولتی هند را واداشته که بگويند موضوع اين فيلم حساس است و ما می‌خواهيم از هرگونه اتفاق ناگوار جلوگيری کنيم.

مخالفان داخلی ساخت اين فيلم هم کم نيستند. از جمله شماری از سينماگران می گويند در حالی که وزارت ارشاد اسلامی می گويد بر اساس اقتصاد مقاومتی بودجه فرهنگی کاهش يافته، دولت ۵٠ ميليارد تومان هزينه داخلی و سی و پنج ميليون دلار هزينه خارجی ساخت اين فيلم را به عنوان سرمايه گذار برعهده گرفته است.

از سوی ديگر با بهره گيری از امکانات دولتی بهترين گروه فنی خارجی از جمله فيلمبردار و متخصص جلوه های ويژه بکار گرفته شده است تا فيلمی ساخته شود که روايت حکومتی از زندگی پيامبری ست که روحانيان زادگاه اصلی پيامبر، ساخت آن را مغاير اصول مذهبی دانسته اند.
XS
SM
MD
LG