لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

انفجار ساختمان دیوان عالی هند جان ۱۱ تن را گرفت


پلیس هند از سگ های ردیاب در خارج از ساختمان دیوان علی در دهلی نو استفاده کردند. ۷ سپتامبر ۲۰۱۱
پلیس هند از سگ های ردیاب در خارج از ساختمان دیوان علی در دهلی نو استفاده کردند. ۷ سپتامبر ۲۰۱۱

در انفجار مهیب بمبی در خارج از ساختمان دیوان عالی هند در دهلی نو، دست کم ۱۱ تن جان سپردند و نزدیک به ۷۶ نفر زخمی شدند.

پلیس بر این عقیده است که بمب در چمدانی در نزدیکی در اصلی دادگاه که در آنجا مردم در انتظار ورود به ساختمان بودند، جاسازی شده بود.

مقام ها می گویند درباره ای – میلی که حرکت جهاد اسلامی، مرتبط با القاعده، در آن مسئولیت انفجار را بر عهده گرفته است تحقیق می کند. در ای - میل هشدار داده شده که به دیگر دادگاه ها در کشور نیز حمله خواهد شد مگر این که هند حکم مرگ یک مرد متهم به ارتباط با حمله سال ۲۰۰۱ به پارلمان هند را لغو کند.

مان موهان سینگ نخست وزیر هند که از بنگلادش دیدن می کند، بمب گذاری را به عنوان عملی ناجوانمردانه محکوم کرد و از مردم هند خواست در کنار هم بایستند تا «بلای تروریسم ریشه کن شود.»

آصف علی زرداری رییس جمهوری و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان نیز حمله را محکوم کرده و گفتند امیدوار هستند عاملان انفجار بازداشت و مجازات شوند.

سخنگوی سازمان ملل متحد گفت بان کی – مون دبیر کل سازمان همبستگی خود را با دولت و مردم هند ابراز داشت و گفت هیچ توجیحی برای خشونت بی محابا علیه مردم غیر نظمی وجود ندارد.

ویکتوریا نیولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز بمب گذاری را محکوم کرد و گفت ایالات متحده در رویارویی هند با چالش جهانی تروریسم در کنار آن کشور ایستاده است.

رهبران بریتانیا و فرانسه نیز این انفجار را محکوم کرده اند.

انفجار روز چهارشنبه، نخستین حمله تروریستی عمده در هند از زمان بمب گذاری های سه گانه تقریبا همزمان در مومبای در ماه ژوئیه است. در ارتباط با آن حادثه که حدود ۲۰ کشته برجا گذاشت کسی بازداشت نشده است، اما مقام های پلیس می گویند تحقیقات خود را بر گروه ستیزه جو مجاهدین هند در داخل متمرکز ساخته اند.

XS
SM
MD
LG