لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

هند طرح هایی را برای مبارزه با آلودگی هوا اعلام می کند


وزیر محیط زیست هند می گوید دهلی نو هفته آینده برنامه هایی را برای یک رشد ۱۷۵ گیگاواتی در انرژی تجدید پذیر تائید خواهد کرد، با این حال همچنان از کشورهای صنعتی خواهد خواست مسئولیت ده ها سال انتشار گازهایی را که موجب بالا رفتن دما شده است قبول کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پراکاش جاوادکار، روز پنجشنبه فقر را یک منبع اصلی در آلودگی جهانی دانست و گفت کشورهایی که امیدوار هستند در ماه دسامبر در نشستی در پاریس در مورد پیمانی برای مقابله با آلودگی به توافق برسند، باید خود را به جهانی متعهد سازند که بیش از ۷ میلیارد نفر ساکنان آن از حقوق برابر و دسترسی به برق، فرصت و عدالت برخوردار باشند.

او به آسوشیتدپرس گفت «فقر یک عامل واقعی آلودگی است» و افزود ارجحیت بالای هند این است که سطح زندگی صدها میلیون هندی را که هنوز با درآمد کمتر از ۲ دلار زندگی می کنند بالا ببرد. در همین حال، رشد اقتصادی و ساختن تاسیسات زیر بنایی موجب افزایش انتشار گاز کربن خواهد شد، در حالی که کشورها برای تولید انرژی هنوز به سوزاندن ذغال سنگ و دیگر سوخت های فسیلی متکی هستند.

آسوشیتدپرس می گوید هند هنوز، یک آلوده کننده عمده، طرح های خود را برای مبارزه با پدیده تغییرات اقلیمی به سازمان ملل متحد تسلیم نکرده است. در حالی که مارندرا مودی نخست وزیر هند در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به دیگر رهبران جهان می پیوندد، کارشناسان و مقامات مشتاق هستند از تعهدات کشور به این مبارزه آگاه شوند.

تاکنون، کشورها و اقتصادهایی که دستکم ۶۰ درصد گازهای جهانی را تولید می کنند، هدف های خود را اعلام کرده اند، از جمله چین و آمریکا، آلوده کننده های شماره یک و دو جهان.

روز پنجشنبه، اندونزی سازمان ملل متحد را از برنامه های خود برای تقویت حفاظت از جنگل ها و افرایش تولید انرژی تجدید پذیر جهت تامین دست کم ۲۳ درصد برق مورد نیاز کشور تا ۲۰۲۵ مطمئن ساخت.

XS
SM
MD
LG