لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۳

رهبران چین و هند به منظور توسعه روابط دوجانبه دیدار و گفتگو کردند


دیدار نارندرا مودی نخست وزیر هند (چپ) و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در شهر شیان مرکز استان شانژی - ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
دیدار نارندرا مودی نخست وزیر هند (چپ) و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در شهر شیان مرکز استان شانژی - ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

نخست وزیر هند برای دیداری رسمی که انتظار می رود پیوندهای دیپلماتیک و اقتصادی بین دهلی نو و پکن را تقویت کند، به چین رفته است.

نارندرا مودی، در نخستین دیدار از چین از زمان برگزیده شدن به نخست وزیری در سال گذشته، روز پنجشنبه وارد شیان، مرکز استان شانگهای و زادگاه شی جین پینگ رئیس جمهوری چین شد.

آقای جین پینگ، که از پکن برای ملاقات با مودی به شیان رفته بود، گرم شدن مناسبات بین دو کشور را ستود، و به گزارش خبرگزاری شین هوا، گفت روابط چین و هند «توسعه باثباتی را تجربه می کند و امکانات گسترده ای پیش رو دارد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دیدار دو رهبر گرم شدن روابط بین این دو قدرت را، علیرغم ادامه رقابت و نیز ساختارهای سیاسی مغایر با هم، برجسته می سازد. چین و هند پرجمعیت ترین کشورهای جهان هستند که در مجموع ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر در آنها زندگی می کنند.

رئیس جمهوری چین همچنین گفت دیدار مودی «روابط استراتژیک دوجانبه را پیش خواهد برد.»

این دیدار چند ماه پس از آن صورت می گیرد که مودی در زادگاه خود، احمد آباد، از رئیس جمهوری چین استقبال کرد.

گزارش ها حاکی است در جلسه روز پنجشنبه، دو رهبر درباره تجارت و اختلافات مرزی دیرینه بحث کردند، اما جزئیاتی از این مذاکرات منتشر نشده است.

با این حال، به گزارش رسانه های رسمی چین، انتظار می رود آنها قرار دادهای تجارتی و اقتصادی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار امضا کنند.

چین هند را بازار عمده ای برای فراورده های خود می بیند و هند می خواهد ، به عنوان بخشی از تلاش برای کاهش کسری موازنه تجارتی ۴۸ میلیارد دلاری با چین، دسترسی بیشتری به بازارهای آن پیدا کند.

پیش از سفر، مودی به یک ایستگاه تلویزیونی چین گفت، هدف او از این سفر این است که راه هایی برای توسعه مناسبات اقتصادی و مشارکت بیشتر چین در رشد اقتصادی هند پیدا کند.

نخست وزیر هند قرار است روز جمعه برای ملاقات با نخست وزیر و دیگر مقامات ارشد چین عازم پکن شود، و روز شنبه نیز در اجلاس عالی بازرگامی دو کشور در شانگهای حضور خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG