لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

هند: پیروزی حزب بهاراتیا جاناتا، یک تیر و دو نشان


ناریندرا مودی، رئیس دولت ایالت گجرات هند، نامزد حزب بهاراتیا جاناتا برای نخست وزیری هند در انتخابات سال آینده
ناریندرا مودی، رئیس دولت ایالت گجرات هند، نامزد حزب بهاراتیا جاناتا برای نخست وزیری هند در انتخابات سال آینده

به دنبال پیروزی حزب حزب بهاراتیا جاناتا در انتخابات ایالتی، فعالیت های بازرگانی و مبادلات بازار بورس رونق گرفت.

در هند، به دنبال پیروزی یکپارچه حزب مخالف دولت در انتخابات ایالتی، فعالیت های بازرگانی و مبادلات در بازارهای بورس رونق گرفته است. سرمایه گذاران داخلی امیدوارند حزب بهاراتیا جاناتا – که ظاهراً بیشتر از دیگر احزاب با منافع بازار همسویی دارد – با این پیروزی بتواند در انتخابات سراسری هند که اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد، به قدرت برسد.

با پیروزی حزب بهاراتیا جاناتا، اپوزیسیون عمده هند، در انتخابات چهار ایالت کلیدی آن کشور بازارهای بورس در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه به رکوردی بی سابقه دست یافتند؛ اما بنابه گزارش ها، روز جمعه تا حدودی از فعالیت بازار کاسته شد.

تحلیلگران می گویند خوشحالی کسب و کارهای تجاری از این است که انتخابات سال آینده ممکن است با کسب نتایجی مشابه انتخابات ایالتی، در نهایت دولت ائتلافی فعلی به رهبری حزب کنگره را ازمیدان به در کند و حزب بهاراتیا جاناتا را بر سر کار آورد.
دولت کنونی هند به رهبری حزب کنگره، با رسوایی های ناشی از فساد مالی گسترده و

ناتوانی در جلوگیری از رکود اقتصاد، که پایین ترین روند رشد را در یک دهه گذشته داشته، به سرخوردگی از دولت دامن زده است. سوجوی هاجرا، کارشناس ارشد اقتصادی در مؤسسه مالی آناند راتی واقع در بمبئی، می گوید پایتخت مالی هند تا حدودی به دگرگونی خوشبین است: «این یک نظر توسعه گرا و عملگراست. مردم مدتهاست که شاهد فلج سیاسی در مرکز هستند؛ بنابراین انتظار می رود که با تغییر رژیم، اقتصاد هم فعال تر شود. کسب و کارهای تجاری انتظار دارند فشاری برای اصلاحات عمده وارد شود. همچنین باید فساد کاهش یابد و مسئولان در برابر اعمالشان پاسخگو باشند.»

حزب بهاراتیا جاناتا اعلام کرد ناریندرا مودی، رئیس دولت ایالت گجرات در غرب هند، نامزد آن حزب برای نخست وزیری هند خواهد بود.

او رهبری قاطع شناخته می شود و رهبران بازرگانی کشور از وی برای ایجاد فضایی مناسب برای فعالیت های تجاری در ایالت گجرات تقدیر می کنند. در دوران او صنایع مختلف برای تأسیس کارخانه به ایالت گجرات هجوم آورده اند. در کشوری که بروکراسی بیداد می کند، ایالت گجرات به تسریع در دادن مجوز برای کارخانه ها مشهور شده است.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که به نظر سرمایه گذاران، حزب بهاراتیا جاناتا در زمینه اقتصاد و سیاست دگرگونی های عمده ای در کشور ایجاد خواهد کرد:
«آخرین بار که این حزب بر سرکار بود، بین سال های ۲۰۰۴ – ۱۹۹۸، بیشتر به اصلاحات سیاسی و سرمایه گذاری اقتصادی می پرداختند. و سابقه شان در ایالت هایی که تحت رهبری آنهاست – نه فقط گجرات – مؤید توجه شان به اقتصاد است.»

با این همه، تحلیل گران سیاسی هشدار می دهند که انتخابات سال آینده ممکن است امید صاحبان کسب و کار به پیروزی قاطع حزب بهاراتیا جاناتا را برآورده نسازد. هر چند بهاراتیا جاناتا در شمال هند حضوری قدرتمند دارد، در جنوب و شرق آن کشور بسیار ضعیف تر است. یک حزب جدید که آن هم با شعار مبارزه با فساد قد علم کرده، در انتخابات ایالتی دهلی خوش درخشید. همین نکته موجب نگرانی شده که حزب بهاراتیا جاناتا ممکن است برای آرایی که در انتخابات سراسری به آن امید بسته، شریکی پیدا کند، و این یعنی پیروزی غیرقاطع.

XS
SM
MD
LG