لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

هند میلیون ها دلار هواپیما از بریتانیا می خرد


نخست وزیر بریتانیا به پاکستان علیه حمایت از تروریسم هشدار داد.

دیوید کامرون روز چهارشنبه در جریان دیداری از شهر بنگالور در هند گفت بریتانیا خواهان پاکستان نیرومند، باثبات و دموکراتیکی است که «صدور تروریسم» را به افغانستان، یا هر جای دیگری در جهان تشویق نکند.

دهلی نو از دیرباز، پاکستان رابه حمایت از حملات ستیزه گران در هند متهم کرده است.

کامرون هشدار خود را در پی انتشار اسناد محرمانه ای در آمریکا صادر کرد که پاکستان را به حمایت از گروه های شورشی در افغانستان متهم می کند.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانه ای گفت پاکستان در نبرد با تروریسم فداکاری های زیادی کرده است، و «ما امیدوار هستیم دوستان ما قادر شوند هند را تشویق کنند به گونه ای بی طرفانه به این مساله نگاه کند و ارزش همکاری در مبارزه با تروریسم را بداند.»

روز چهارشنبه، هند و بریتانیا قرارداد دفاعی عمده ای امضا کرده اند و در مورد همکاری های اتمی به توافق رسیده اند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، که در راس هیات تجارتی بزرگی به هند رفته است، روز چهارشنبه در سخنانی در یک شرکت فناوری در بنگالور، خواهان تقویت مناسبات بین دو کشور شد و گفت او می خواهد رابطه دو جانبه موجب رشد اقتصاد و کاهش ارقام بیکاری شود.

هند موافقت کرده است ۵۷ فروند جت آموزشی «هاک» از یک شرکت بریتانیایی به ارزش نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار خریداری کند.

همچنین، وزیر تجارت بریتانیا اعلام کرد شرکت های بریتانیایی اجازه خواهند داشت فناوری اتمی غیر نَظامی به هند صادر کنند. این توافق مشابه قراردادی است که هند با آمریکا امضا کرده است.

دیوید کامرون همچنین به نگرانی های ناشی از تهدید امنیتی در پاکستان پرداخت و گفت اسلام آباد نباید اجازه دهد تروریسم به هند، افغانستان و نقاط دیگر صادر شود.

سفر سه روزه نخست وزیر بریتانیا به هند تا روز پنجشنبه ادامه خواهد یافت. او قرار است با نخست وزیر و رییس جمهوری نیز ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG