لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

پایان دیدار نخست وزیر هند از بنگلادش


پایان دیدار نخست وزیر هند از بنگلادش
پایان دیدار نخست وزیر هند از بنگلادش

مان موهان سینگ نخست وزیر هند روز چهارشنبه به دیدار از بنگلادش پایان داد، اما دو طرف نتوانستند درباره مسائل دوجانبه مهم به توافق برسند.

سینگ و شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش روز سه شنبه قراردادی امضا کردند که مرز ۴ هزار کیلومتری بین دو کشور را مشخص می سازد و به حل یک اختلاف مرزی دیرینه کمک می کند .اما آنها نتوانستند با یک معامله مهم برای تقسیم آب رودخانه «تیستا» موافقت کنند.

سینگ روز چهارشنبه در سخنانی در دانشگاه داکا ناتوانی هند را در امضای قرارداد تقسیم آب تاسف آور نامید اما گفت او از تمام مقام های مربوطه خواسته است بر تلاش برای یافتن راه حل معتبری که تاثیر منفی بر کسانی که به آب روخانه متکی هستند نداشته باشد، بیفزایند. سینگ همچنین تلاش کرد نگرانی های ناشی از پیشنهاد ساختن سد «تیپایموخ» در ایالت مانیپور هند را کاهش دهد و گفت دهلی نو گام هایی که تاثیر منفی بر بنگلادش داشته باشد بر نخواهد داشت.

دو کشور همچنین نتوانستند قراردادی را که به هند اجازه می دهد کالاها را از خاک بنگلادش به برخی از ایالت های شرقی خود برساند امضا کنند.

دیدار دو روزه نخست وزیر هند از بنگلادش نخستین سفر یک رهبر هند به آن کشور از سال ۱۹۹۹ بود.

با وجود کمک هند به جدایی بنگلادش از پاکستان و استقلال آن در سال ۱۹۷۱، دو کشور در حفظ روابط حسنه مشکل داشته اند. مناسبات آنها پس از کودتای نظامی ۱۹۷۵ در بنگلادش و یک سلسله زد و خوردهای مرزی تیره شد.

XS
SM
MD
LG