لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

صدور حکم مالکیت اراضی مسجد «بابری»


صدور حکم مالکیت اراضی مسجد «بابری»
صدور حکم مالکیت اراضی مسجد «بابری»

يک دادگاه هند حکم داد که محل مسجدی که توسط افراط گرایان هندو در شمال شهر آيودهيا در سال ١٩٩٢ ميلادی ويران شد باید بین هندوها و مسلمانان تقسیم شود.

اين دادگاه در ایالت «اوتار پرادش» روز پنجشنبه اعلام کرد: دو سوم از اين منطقه در اختيار هندو ها و يک سوم باقی مانده به مسلمانان واگذار می شود.

افراط گرایان هندو مسجد را که در قرن شانزدهم ميلادی بنا شده بود در سال ١٩٩٢ به آتش کشيدند. افراط گرايان هندو ادعا می کنند که اين مسجد در زادگاه يک خدای هندو ساخته شده بود و آنها می خواهند معبد خود را در اين منطقه بسازنند. مسلمانان می خواهند که مسجد بازسازی شود. تخریب اين مسجد باعث آشوب در سراسر کشور شد و در جريان اين آشوب ها حدود دو هزار نفر کشته شدند.

دادگاه با ادعای هندو ها که اين منطقه زادگاه خدای «راما» بوده است موافقت کرد و گفت: دو گروه هندو هريک می توانند يک سوم اين زمين ها را کنترل کنند ومنطقه حاوی ویرانه های مسجد که بر روی آن معبد موقت هندو ساخته شده است را نگاه دارند.

هیچ گزارشی از نا آرامی ها در واکنش به اين حکم نرسيده است. دولت هند برای جلو گيری از نا آرامی ها و خشونت های فرقه ای بيش از ۲۰۰ هزار نفر از نيروهای امنيتی خود را به اين منطقه فرستاده است.

XS
SM
MD
LG