لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

فعال سیاسی هند پس از ۱۶ سال به اعتصاب غذا پایان داد


ایروم شرمیلا در اعتصاب غذا
ایروم شرمیلا در اعتصاب غذا

ایروم شرمیلا، از فعالان سیاسی هند، روز سه شنبه به ۱۶ سال اعتصاب غذای خود پایان داد. وی از نوامبر سال ۲۰۰۰ میلادی تحت نظارت پلیس بوده و به اجبار از طریق بینی به او غذا داده می شد.

او که یکی از برجسته ترین فعالان سیاسی در هند است، در اعتراض به یک قانون امنیتی ناعادلانه دست به اعتصاب غذا زد. این قانون به نیروهای امنیتی دولت در منطقه مانیپور در شمال شرقی هند قدرت بی چون و چرا می دهد.

ساعاتی پس از وعده پایان دادن به اعتصاب غذا، یک قاضی دادگاه اروم شرمیلا را به قید وثیقه از تحت نظارت پلیس خارج کرد. ساعاتی بعد، او در نشست خبری حضور یافت و اعلام کرد تصمیم دارد در انتخابات محلی مانیپور که در اوایل سال ۲۰۱۷ برگزار می شود شرکت کند.

قصد خانم شرمیلا از شرکت در انتخابات مبارزه با قانون امنیتی ناعادلانه ای است که در این منطقه حکم فرما است. خانم شرمیلا افزود "من برای برکنار کردن این قانون به قدرت نیاز دارم. من مظهر واقعی انقلاب هستم."

اعتصاب این فعال سیاسی هنگامی آغاز شد که ۱۰ غیرنظامی به دست سربازهای شبه نظامی دولت در مانیپور کشته شدند. مانیپور سالهاست که قربانی شورش های جدایی طلبانه از یک سو، و سرکوب های شدید دولت از سوی دیگر بوده است.

خانم شرمیلا به دلیل اقدام به خودکشی در اعتراض به این خشونت ها محکوم شده بود؛ چرا که خودکشی در هند جرم محسوب می شود.

لایحه "قدرت ویژه نیروهای مسلح" شامل کشمیر و چندی دیگر از استان های شمال شرقی هند می شود که با شورش های جدایی طلبانه روبرو است.

XS
SM
MD
LG