لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

هزاران هندی از فعال ضد فساد پشتیبانی می کنند


هزاران هندی از فعال ضد فساد پشتیبانی می کنند
هزاران هندی از فعال ضد فساد پشتیبانی می کنند

در مرکز دهلی نو، پایتخت هند، هزاران نفر برای پشتیبانی از یک فعال ضد فساد که با اعتصاب غذای خود بیشتر مناطق کشور را علیه دولت برانگیخته است، جمع شده اند.

آنا هزاره، روز شنبه در دومین روز اعتصاب در یک مکان عمومی به طرفدارانش گفت او به دلیل روزه ای که سه روز پیش هنگام بازداشت آغاز کرد، بیش از ۳ کیلوگرم از دست داده است.
فعال ۷۴ ساله با استفاده از تاکیتک های اعتراضی مهاتما گاندی، مبارز راه آزادی هند، با میلیون ها نفر طبقه متوسط که رو به گسترش می رود همصدا شده است.

در روزهای اخیر در دهلی نو، مومبای و شهرهای دیگر هزاران نفر به نشانه پشتیبانی از هزاره به خیابان ها ریخته اند. در مومبای روز جمعه، حدود ۵ هزار مرد که جعبه های غذا توزیع می کنند برای نشان دادن همبستگی خود با کمپین هزاره برای نخستین بار در بیش از یک قرن دست به اعتصاب زدند.

روز شنبه، دولت هند که پیشتر تقاضاهای هزاره را رد کرده بود لحنی آشتی جویانه ای برگزید. مان موهان سینگ نخست وزیر هند گفت دهلی نو با هدف رسیدن به یک همفکری ملی در مورد مبارزه با فساد برای «بحث و گفتگو» آماده است.

در اوایل ماه اوت، حزب حاکم کنگره یک لایحه ضد فساد را به پارلمان ارائه داد. با تصویب این لایحه، یک سازمان مدنی به وجود می آید که قادر خواهد بود از وزیران و بوروکرات ها تحقیق کند. اما هزاره لایحه را رد کرد و از پارلمان خواست لایحه پیشنهادی او را، که نخست وزیر و قوه قضاییه را بیشتر مسئول می داند، تصویب کند.

تحلیلگران می گویند هزاره از خشم گسترده همگانی بر سر آنچه آن را فرهنگ فساد رسمی دیده می شود، بهره برداری می کند.

XS
SM
MD
LG