لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

یک فیلم عاشقانه بالیوودی انگیزه ای برای پایان بخشیدن به تنش های بین دو کشور استرالیا و هندوستان


یک فیلم عاشقانه بالیوودی انگیزه ای برای پایان بخشیدن به تنش های بین دو کشور استرالیا و هندوستان
یک فیلم عاشقانه بالیوودی انگیزه ای برای پایان بخشیدن به تنش های بین دو کشور استرالیا و هندوستان

اعضای شورای ملی دانشجویان هند طی گردهم آئی در ماه ژوئن گذشته در تظاهرات گسترده ای در احمد آباد، علیه حملات عده ای از شهروندان استرالیایی به دانشجویان هندی تبار دراین کشور شرکت کردند. در آن زمان «کوین رود» نخست وزیر استرالیا ضمن تماس با نخست وزیر هند – مانموهان سینغی – به او اطمینان خاطر داد که استرالیا کشوری آزادمنش، با مدارا و پذیرنده است.

همین واقعه باعث شد تا انگیزه ای بوجود بیاید برای ساختن یک فیلم بالیوودی یا شیوه ای از فیلمسازی پرطرفدارخاص هندوستان که درآن، ضمن روایت یک داستان رومانتیک و عاشقانه از رقص و آواز استفاده می شود. دراین فیلم تازه، که تلاشی است برای پایان بخشیدن به تنش های موجود بین هند و استرالیا در رابطه با حملاتی که اخیرا در شهرهای «ملبورن» و «سیدنی» به دانشجویان هندی تبار شده است، یک پسر استرالیائیی عاشق یک دختردانشجوی هندی تبار می شود.

یک شرکت پخش تلویزیونی در «مومبای» تمام حقوق و امتیازات پخش این فیلم عاشقانه را که «پریا» نام دارد و توسط دانشجویان هندی در دانشگاهی در«آدلاید» استرالیا ساخته شده را به دست آورده است.

«پریا» روایت عاشقانه یک پسر استرالیائی به نام «سام» است که عاشق دختردانشجوی هندی به نام «پریا» می شود. در داستان های سبک «بالیوودی» معمولا داستان محوری فیلم تحت تاثیر عوامل مخرب و بازدارنده متعددی قرار می گیرد که مخالفت پدردختربازوج جوان در فیلم تنها یکی از آن هاست.

فیلم کوتاه «پریا» در ابتدای کار به صورت یک پروژه دانشگاهی در دانشگاه «فلیندرز» در شهر «آدلاید» استرالیا آغاز شد اما پس از یک سری تهدیدات و حملات بدنی علیه دانشجویان هندی تبار، این فیلم کم کم تبدیل به یک قطعه آگاهی دهنده برای ایجاد هارمونی و صلح بین دو فرهنگ هندی و استرالیایی در این کشورشد.

نویسنده و کارگردان فیلم پریا، «کریس کلت» توجه و حمایتی که در رابطه با ساختن این فیلم از او شده است را حیرت انگیز می خواند:«جامعه هندی شهر فورا به این پروژه پیوست و به شدت از آن استقبال کرد و اعضای این جامعه واقعا کمک دهنده بوده اند. ما چندین تلفن هم از«سیدنی» و «ملبورن» داشته ایم و از افرادی که برای هرگونه همکاری برای پیشبرد پروژه ساخت این فیلم اعلام آمادگی کرد ند. بعضی ها حتی برای شرکت در این پروژه از شهرهای خود به آدلاید آمدند و به نظر من این همه استقبال از فیلم واقعا حیرت آور و چشمگیر بوده است.»

فیلم «پریا» با ٢٥٠٠ دلار ناچیزساخته شده است اما از هم اکنون قرار است تا بیش از ٢٠ کشورمختلف به نمایش گذاشته شود. «زی تی وی» یک شبکه تلویزیونی ماهوارده ای در «مومبای» هم حقوق اکران فیلم «پریا» را در هندوستان پیش خرید کرده است.

حملات علیه دانشجویان هندی در ملبورن و سیدنی مدتی است که روابط دیپلماتیک میان دو کشور هند و استرالیا را تحت فشار قرار داده است. پلیس استرالیا بخشی از این رفتارهای خشونت آمیز را عملکرد بر اساس اعتقادات نژاد پرستانه خوانده است اما بر مبنای همین گزارش های پلیس بسیاری از این حملات کار جنایتکاران و برخی افراد فرصت طلبی بوده است که از این مسئله برای انجام اعمال منفی استفاده کرده اند.

سیاستمداران و رسانه های خبری در هندوستان مقامات استرالیائی را برای کم کاری در جلوگیری از این حملات که بنا برگفته آنان به دست «گنگ های نژادپرست» انجام شده است مقصر شناخته اند.

خشونت ها علیه دانشجویان هندی از جمله ماجرای قتل یک دانشجوی حسابداری اهل پنجاب باعث شده است تا از تعداد دانشجویان هندی که برای ادامه تحصیل به استرالیا می آیند کاسته شود.

XS
SM
MD
LG