لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

نخست وزیر هند بر عادی سازی روابط با پاکستان تأکید کرد


نخست وزیر هند بر تعهد خود به عادی سازی روابط با پاکستان، کشور همسایه و رقیب دیرپای هند تأکید کرد.
مانموهان سینگ روز دوشنبه گفت هند مایل است درباره تمامی «مسائل شاخص» گفت و گو کند اما او بی اعتمادی را مانع اصلی در راه بهبود روابط هند و پاکستان خواند.

آقای سینگ گفت به اعتقاد او هند نمی تواند پتانسیل کامل اقتصادی اش را به رسمیت بشناسد مگر آنکه در ابتدا با همسایگانش بهترین روابط ممکن را ایجاد کند.

در پاسخ به اظهارات رهبر هند، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان اعتمادسازی میان دو طرف را امری مهم خواند که در پرتو آن هند و پاکستان می توانند در صلح و کامیابی به سربرند. او همچنین گفت هند و پاکستان لازم است روابط پایدار و بامفهوم داشته باشند.

مانموهان سینگ نخست وزیر هند ماه گذشته در حاشیه نشست منطقه ای بوتان، با یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان ملاقات کرد. قرار است حدود دو ماه دیگر وزیران خارجه پاکستان و هند در اسلام آباد ملاقات کنند.

هند مذاکرات با هند را پس از حملات تروریستی مومبای در سال ۲۰۰۸ متوقف کرد. در این حملات بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. دهلی نو شبه نظامیان مستقر در پاسکتان را مسئول این حملات می داند.

هند و پاکستان پس از استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۷۴ سه جنگ را پشت سر گذاشته اند. این دو کشور هنوز بر سر مالکیت کشمیر عمدتا شیعه نشین اختلاف نظر دارند.

XS
SM
MD
LG