لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۴

برخورد دو ترن در هند، ده ها کشته و مجروح برجا گذاشت


پلیس در شرق هند می گوید شورشیان مظنون مائوئیست یک ترن مسافری را که با ترن دیگری تصادف کرد از خط خارج ساختند و موجب مرگ دست کم ۸۰ تن و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر شدند.

رییس پلیس ایالت بنگال غربی روز جمعه گفت روشن است شورشیان مائوئیست در ترن، که از شهر کلکته عازم مومبای بود، خرابکاری کرده اند.

او گفت پلیس در محل تصادف، پسترهایی پیدا کرده که در آن گروهی که مائوییست ها از آن پشتیبانی می کنند، مسئولیت حادثه را برعهده گرفته است. خبرگزاری پرس تراست هند می گوید یک سخنگوی گروه هرگونه درگیری را تکذیب کرده است.

به گفته مقامات، ۱۳ واگن ترن از خط خارج شدند و به یک ترن باری که در جهت مخالف در ایالت بنگال غربی حرکت می کرد، در نزدیکی شهر ساردیها – قرارگاه مائوئیست ها – برخورد کردند.

مقامات درباره علت خارج شدن ترن از خط تحقیق می کنند. وزیر کشور هند گفت به نظر می رسد بخشی از ریل برداشته شده بود، اما مقامات نتوانستند مشخص کنند که آیا از مواد منفجره استفاده شد یا نه.

تصادف دو ترن در حالی روی داد که شورشیان مائوئیست خواهان برپایی ۵ روز اعتراض یا «هفته سیاه» از روز جمعه در پنج ایالت مرکزی و شرقی شدند.

شورشیان که می گویند برای حقوق فقیران و افراد بی زمین می جنگند، حملات خود را در پاسخ به عملیات دولت برای بیرون راندن شورشیان از قرارگاه هایشان تشدید کرده اند. در اوائل ماه جاری، شورشیان اتوبوسی را در ایالت چاتیسگار منجفر کردند و ۳۵ تن را کشتند. در ماه آوریل، ۷۶ سرباز شبه نظامی در حمله گسترده شورشیان کشته شدند.

دولت هند شورشیان را جدی ترین تهدید برای امنیت داخلی می ماند.

XS
SM
MD
LG