لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

منتقدهای سینما برترین‌های سینمای جهان را فهرست کردند: «انگل»، «مرد ایرلندی» و «داستان ازدواج» در صدر


سایت «ایندی وایر» در روزهای پایانی سال میلادی از منتقدین و نویسنده های هنری خواست تا برترین های سینمای جهان را در شاخه های گوناگون انتخاب کنند.

در این نظرسنجی ۳۰۴ منتقد سینمایی از کشورهای مختلف شرکت داشتند که رکورد قابل توجهی برای ایندی وایر است که از منابع معتبر سینمایی محسوب می شود.

«انگل» یا «پارازیت» به کارگردانی بونگ جون‌ هو از کره جنوبی به عنوان بهترین فیلم سال برگزیده شد. در عین حال عناوین بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم خارجی و بهترین کارگردانی را نیز دریافت کرد.

«انگل» در جشنواره فیلم کن نیز موفق به دریافت نخل طلا شد و به عقیده بسیاری از نویسندههای هنری، از مدعیان جدی کسب جوایز گلدن گلوب و اسکار است.

«مرد ایرلندی» ساخته مارتین اسکورسیزی دومین فیلم برتر این فهرست طولانی است. جو پشی برای هنرنمایی در این اثر به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل برگزیده شد. مارتین اسکورسیزی برای کارگردانی مرد ایرلندی در رتبه دوم و برای فیلمنامه عنوان چهارم را کسب کرد.

به عقیده این منتقدین سینمایی، «داستان ازدواج» به کارگردانی نوآ بامباخ در رتبه سوم قرار می گیرد. ضمن اینکه آدام درایور و لورا درن موفق به کسب عناوین بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل زن شدند.

روزی روزگاری در هالیوود، آخرین ساخته کوئنتین تارانتینو چهارمین فیلم برتر شد، این فیلم در هر دو بخش کارگردانی و فیلمنامه در رتبه سوم قرار گرفت.

فیلم های «پرتره بانو در آتش»، «درد و افتخار»، «الماس های تراش نخورده»، «یادگار»، «جوکر» و «زنان کوچک» در رده های بعدی قرار گرفتند.

از سایر برنده های مهم امسال می توان به لوپیتا نیونگو اشاره کرد که برای هنرنمایی در فیلم ترسناک «ما» بهترین بازیگر زن شد.

«راجر دیکینز» نیز با فیلم جنگی «۱۹۱۷» بهترین فیلمبردار سال ۲۰۱۹ انتخاب شد. در این شاخه داریوش خنجی تصویربردار ایرانی فرانسوی برای فیلم «الماس های تراش نخورده» در رتبه دهم قرار گرفت.

در این فهرست «آتلانتیک» به کارگردانی «ماتی دیوپ» بهترین فیلم اول یک کارگردان انتخاب شد و «آپولو ۱۱» نیز عنوان بهترین مستند سال را دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG