لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

افزایش بازداشت فعالان مدنی همزمان با هشدارها نسبت به شیوع کرونا در زندان‌ها


Evin Prison اوین زندان بازداشتگاه
Evin Prison اوین زندان بازداشتگاه

در پی افزایش سرکوب و بازداشت فعالان مدنی و رسانه‌ای در ایران٬ حسین رزاق روز یکشنبه ۳۰ مردادماه توسط ماموران امنیتی در آمل بازداشت شد.

از علت بازداشت٬ نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری این فعال رسانه‌ای خبری منتشر نشده است.

حسین رزاق در آخرین توییت خود پیش از بازداشت٬ از اختلاس ۹۲ هزار میلیارد تومانی در فولاد مبارکه انتقاد کرده بود.حسین رزاق پیشتر در آذر ماه سال ۱۴۰۰ نیز توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و با وثیقه‌ای دو میلیارد تومانی آزاد شده بود.

این فعال رسانه‌ای یکی از موسسان اتاقی در کلاب‌هاوس با عنوان «میدان آزادی» بود که به گفته خود او، با فشار وزارت اطلاعات مجبور به حذف آن شد.

همزمان لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی نیز برای چندمین بار بازداشت شد.

او در تماس تلفنی کوتاهی با خانواده‌اش از انتقال خود به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین خبر داد٬ با این حال از علت بازداشت این فعال دانشجویی خبری در دست نیست.

امیر رئیسیان٬ وکیل مدافع لیلا حسین‌زاده در توییتی نوشت که بازداشت موکلش به دستور دادسرای شیراز بوده و علت بازداشت «اقدامات اخیر او» عنوان شده است.از سوی دیگر یک منبع نزدیک به خانواده‌های عباس واحدیان شاهرودی و جواد لعل محمدی، دو تن از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای٬ از انتقال آنان به سلول‌های انفرادی از روز دوشنبه ۲۴ مرداد خبر داد.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشری هرانا٬ این دو فعال مدنی که در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برند٬ از تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم شده‌اند.

طی روزهای اخیر سرکوب و بازداشت فعالان مدنی در ایران افزایش یافته است.

اکرم نصیریان، مریم محمدی و اسرین درکاله٬ سه فعال حقوق زنان، روز یکشنبه ۳۰ مردادماه در پی احضار به شعبه اجرای احکام دادسرای امنیتی «شهید مقدس» برای اجرای حکم حبس به زندان اوین منتقل شدند.

همزمان سه فعال کارگری به نام‌های محمد ایران‌نژاد، مرتضی صیدی و نصرالله امیرلو نیز برای اخذ آخرین دفاعیات به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران احضار شدند.

این بازداشت‌ها در حالی ادامه دارد که ۱۶ زندانی زن در زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده با اشاره به تراکم بالای جمعیت در این زندان٬ نسبت به شیوع ویروس کرونا در اوین هشدار دادند.

این ۱۶ زندانی زن همچنین به کمبود امکانات بهداشتی و درمانی در زندان اوین اشاره کرده‌اند و نوشته‌اند که نبود فضای مناسب برای قرنطینه و تاخیر در گرفتن تست کرونا از افراد، نگرانی‌ها نسبت به حفظ جان زندانیان را افزایش داده است.

نرگس محمدی، عالیه مطلب‌زاده، صبا کردافشاری، شکیلا منفرد و سپیده قلیان از امضاکنندگان این نامه هستند.

در پی افزایش سرکوب و بازداشت فعالان مدنی در ایران طی ماه‌های اخیر٬ گزارشگران سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری بارها به مقام‌های جمهوری اسلامی درباره لزوم رعایت حقوق شهروندی از جمله حق فعالیت‌های مسالمت‌آمیز و حق آزادی بیان هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG