لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

راه انتخاب مجدد پرزیدنت ترامپ با تحقیقات استیضاح پیچیده می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مدت‌ها است که نظرسنجی ها محبوبیت پرزیدنت ترامپ را در طیف ۴۰ درصد نشان می دهند. از این نظر او در مقایسه با روسای جمهوری پیشین در موضعی ضعیف تر برای انتخاب مجدد قرار گرفته است.

پرزیدنت ترامپ در برابر احتمال مشارکت بالای دموکرات ها در انتخابات سال آینده، بر روی اقتصاد قوی و حامیان وفادارش حساب می کند. اما نشانه های هشدارآمیز اخیر درباره اقتصاد، وضعیتی نامطمئن از چشم انداز پیروزی دوباره او را پدید آورده است.

پرزیدنت ترامپ ادعاهای دموکرات ها درباره سوءاستفاده او از اختیارات ریاست جمهوری به منظور کسب منافع سیاسی شخصی در تماس تلفنی با رهبر اوکراین را رد کرده است و می گوید استیضاح دموکرات ها به انتخاب مجدد او در سال آینده کمک خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده سه شنبه به خبرنگاران حاضر در سازمان ملل متحد گفت: «خبر خوب این است که رای دهندگان مساله را می فهمند. برای همین است که می گویند برای انتخابات خوب است. اما ... برای کشور بد است.»

اما استراتژیست های دموکرات معتقدند نبرد بر سر استیضاح بیش از پیش به دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ انگیزه می دهد.

تحلیلگران می گویند ماهیت به شدت جناحی تحقیق برای استیضاح شکاف سیاسی قطبی را عمیق تر می کند.

نظرسنجی تازه «دانشگاه کوئِنِپیَک» (به انگلیسی: Quinnipiac) نشان می دهد که تنها ۳۷ درصد از استیضاح رئیس جمهوری حمایت می کنند و ۵۷ درصد با این ایده مخالفند.

همچنین بنا بر نظرسنجی «مورنینگ کانسالت و پولیتیکو» ۳۶ درصد مدافع استیضاحند و ۴۹ درصد آن را رد کرده اند.

جمهوریخواهان می گویند تا زمانی که اوضاع اقتصادی خوب باشد، ترامپ از آن نفع خواهد برد.

از جنگ جهانی دوم به این سو، تنها دو رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای پیروزی در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری شکست خورده اند: جیمی کارتر و جرج هربرت واکر بوش.

ترامپ نمی خواهد به سرنوشت آن دو دچار شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG