لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

تاریخ نشان می‌دهد نبرد بر سر استیضاح پرخطر و غیرقابل پیش‌بینی است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ اکنون چهارمین رئیس جمهوری آمریکا است که هدف تحقیقات برای استیضاح قرار گرفته است. این روند مبتنی بر قانون اساسی ایالات متحده است و کنگره از طریق آن ممکن است رئیس جمهوری را از قدرت خلع کند.

اما تاریخ نشان می‌دهد که هر دو طرف باید به یاد داشته باشند سیاست استیضاح، پیچیده و پر خطر است و نتیجه نهایی و پیامدهای آن، به خصوص در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری، اغلب چندان قابل پیش بینی نیست.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در جریان تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات گفته بود که اگر استیضاح شود مردم انقلاب می کنند.

بعضی استراتژیست های دموکرات پیش بینی می کنند نبرد بر سر استیضاح، حتی اگر به برکناری پرزیدنت ترامپ نیانجامد، باز هم موضع او در انتخاب مجدد را تضعیف می کند.

تاریخی پیچیده

بسیاری از دموکرات ها بی تردید رویدادهای استیضاح بیل کلینتون در سال ۱۹۹۸ را به یاد دارند.

کلینتون درباره رابطه اش با مونیکا لوینسکی، کارآموز کاخ سفید، دروغ گفت و سعی کرد بر روابطش سرپوش بگذارد که به استیضاح او در مجلس نمایندگان منجر شد.

کلینتون پس از برگزاری دادگاه در سنا و تبرئه شدن، در راس قدرت باقی ماند.

کلینتون و اندرو جانسون تنها روسای جمهوری آمریکا هستند که استیضاح شده اند. جانسون نیز در سال ۱۸۶۸ از دادگاه سنا به سلامت عبور کرده بود.

به دنبال استیضاح کلینتون، جمهوریخواهان پنج کرسی را در انتخابات میاندوره ای سال ۱۹۹۸ از دست دادند.

لری ساباتو، تاریخ شناس در دانشگاه ویرجینیا، می گوید: «این که جمهوریخواهان بیل کلینتون آسیب دیده را برای مابقی دوره ریاست جمهوری اش به رئیس جمهوری آسیب ناپذیر بدل کردند، باید برای دموکرات ها یک درس باشد.»

جمهوریخواهان ممکن است بهایی برای استیضاح کلینتون پرداخته باشند، اما دو سال بعد ال گور، نامزد حزب دموکرات، در انتخابات ریاست جمهوری از جرج بوش جمهوریخواه شکست خورد.

کنگره در سال ۱۹۷۴ روند استیضاح علیه پرزیدنت ریچارد نیکسون را بر سر رسوایی «واترگیت» آغاز کرد. نیکسون وقتی برایش روشن شد که راه برونرفتی از دادگاه سنا نخواهد داشت، استعفاء داد.

افکار عمومی

نظرسنجی ها از افکار عمومی نشان می دهد که رای دهندگان درباره استیضاح کاملا دو شقه شده اند. هر چند نظرسنجی های تازه تر از اندکی تغییر به سوی موافقان حکایت دارد.

در نظرسنجی های مختلف میزان موافقان با استیضاح حدود ۴۳ تا ۴۹ درصد و مخالفان از ۳۹ تا ۴۶ درصد است.

مانع سنا

سنای تحت کنترل جمهوریخواهان بزرگترین مانع سد راه دموکرات ها در استیضاح است.

جمهوریخواهان با ۵۳ کرسی در برابر ۴۷ کرسی دموکرات ها اکثریت را در سنا در دست دارند. دموکرات ها برای هموار کردن راه برگزاری دادگاه استیضاح در سنا باید ۲۰ جمهوریخواه را با خود همراه کنند.

به نظر می رسد هر دو حزب خود را برای یک نبرد سیاسی طولانی و تشتت آفرین آماده می کنند که در میانه گرم تر شدن کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، پیامدی مبهم خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG