لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

نبرد بر سر استیضاح به اختلافات شدید جناحی در آمریکا دامن می‌زند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دموکرات ها در کنگره تمرکز خود را بر مکالمه تلفنی پرزیدنت ترامپ با رهبر اوکراین در ۲۵ ژوئیه و درخواست رئیس جمهوری آمریکا از همتای اوکراینی اش برای کمک به یافتن تخلف یا تخلفات جو بایدن، رقیب دموکرات او، و پسرش هانتر بایدن، گذاشته اند. نظرسنجی های متعدد نشان می دهد که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بایدن می‌تواند پرزیدنت ترامپ را شکست دهد.

ادم شیف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده، به چهره تحقیقات برای استیضاح رئیس جمهوری آمریکا بدل شده است. او چهارشنبه به خبرنگاران گفت دموکرات ها مصمم هستند تحقیقات‌شان را به سرعت به پیش ببرند.

پرزیدنت ترامپ ضمن رد هرگونه تخلف، مکالمه تلفنی‌اش با رئیس جمهوری اوکراین را «تماسی بی عیب و نقص» توصیف کرده است.

اما پال شیف برمن، کارشناس حقوقی دانشکده حقوق دانشگاه جرج واشنگتن، می گوید ادعاها جدی است.

به گفته تامس شوارتز، کارشناس دانشگاه وندربیلت، «آن چه که می تواند به تحقیقات کمک کند این است که آنها الگویی از این رفتار ترامپ در تعامل با دیگر رهبران خارجی پیدا کنند.»

حتی اگر دموکرات ها سرانجام تصمیم بگیرند ترامپ را در مجلس نمایندگان استیضاح کنند، با توجه به اکثریت جمهوریخواهان در سنا در برکناری او مانعی بزرگ پیش رو دارند. در برگزاری دادگاه استیضاح در سنا ۶۷ سناتور از مجموع ۱۰۰ سناتور باید رئیس جمهوری را گناهکار تشخیص دهند تا بتوان او را از قدرت بر کنار کرد.

با وجودی که نظرسنجی ها از حمایت روزافزون مردم از استیضاح حکایت دارد، اما همین نظرسنجی ها نشان می دهد که حامیان ترامپ قویتر از پیش از او پشتیبانی می کنند.

ویلیام گالستون، تحلیلگر باسابقه اندیشکده بروکینگز، به صدای آمریکا می گوید هر چه تحقیقات طولانی‌تر شود، این کشور که از پیش به لحاظ سیاسی دچار اختلاف است احتمالا از استیضاح خسته خواهد شد.

جان هودک، تحلیلگر بروکینگز، در جلسه ای درباره استیضاح گفت: «پنج تا هشت هفته آینده احتمالا بیش از سه سال گذشته ما را از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آگاه خواهد کرد.»

ترامپ با نبردهای سیاسی غریبه نیست و نبرد پیش رو بر سر استیضاح می تواند مقطعی تعیین کننده در ریاست جمهوری‌اش باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG