لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

ده ها پناهجو در دریای مدیترانه جان باختند


ده ها پناهجو در دریای مدیترانه جان باختند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00
دانلود

همزمان با ادامۀ سيل مهاجرانی که کشورهای بحران زدۀ خاورميانه و آفریقا را به قصد شمال اروپا ترک می کنند، نيروی دريايی ايتاليا از مرگ شمار دیگری از مهاجران در دريای مديترانه خبر داده است.

سخنگوی نيروی دريايی ايتاليا روز شنبه ۱۵ اوت گفت از آنجا که عمليات امداد و نجات ادامه دارد، آمار قطعی تلفات و نجات يافتگان کشتی که از شمال ليبی عازم ايتاليا بود، هنوز مشخص نيست. اما دستکم ۴۰ تن جان سپرده اند.

مرکز هماهنگی عمليات امدادی نيروی دريايی ايتاليا می گويد، اين افراد نيز قربانی قاچاقچیان انسان شدند و کشتی حامل آنها به دلیل زیادی تعداد مسافران غرق شد.

مقام های ترکيه نيز بامداد شنبه از درگيری ميان مهاجرانی خبر دادند که قاچاقچيان انسان آنها را با يک قايق بادی پلاستيکی و ناامن روانه جزایز مرزی یونان کرده بودند.

دولت ترکيه می گويد، تنها در ۵ روز گذشته بيش از ۲۸۰۰ مهاجر عمدتاً اهل سوريه در منطقۀ اژه هنگام رفتن به جزاير مرزی دودِکانس در يونان دستگير شدند. اين جزاير تنها ۴ کيلومتر تا ترکيه فاصله دارند و در حال حاضر تنها مسير آبی به شمال اروپا است.

يکی از مهاجران سوری که در شهر بودروم در منطقۀ اژۀ ترکيه در انتظار رسيدن به يونان است گفت که مهاجران از همۀ خطرات احتمالی سفر آگاهند اما در سوریه نیز خطر مرگ وجود دارد.

يونان با وجود بحران مالی شديد در گزارشی اعلام کرده است امسال بيش از ۱۳۰ هزار مهاجر از ترکيه وارد يونان شده اند. يونان برای حفظ جان مهاجرانی که تازه از راه می رسند، يک کشتی بزرگ در مرز آبی خود مستقر کرده و مهاجران تا روشن شدن تکليفشان به عنوان خوابگاه از آن استفاده می کنند.

مقام های يونان می گويند، با مهاجران سوری، چون از کشوری جنگزده می آيند به عنوان پناهنده رفتار می شود، اما مردم کشورهای ديگر چون آفريقايی ها، عراقی ها، پاکستانی ها و ايرانی ها را مهاجر می دانند.

بر اساس گزارش سازمان بين المللی مهاجران و پناهجویان ، تازه ترين گزارش دولت ايتاليا نشان می دهد از ماه گذشته تا کنون بيش از ۹۳ هزار مهاجر وارد ايتاليا شده اند. از ابتدای سال جاری تا کنون ۲۳۷ هزار مهاجر برای رفتن به شمال اروپا وارد اسپانيا و مالتا شده اند، و در سال جاری دست کم ۲۳۰۰ نفر در اين جابجايی ها جان خود را از دست داده اند.

در همین حال، دیوید کامرون نخست وزیر محافظه کار بریتانیا بر سیاست دولت خود بر حلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به کشور تاکید گذاشت و گفت علیرغم انتقادهای جاری، این سیاست ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG