لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

هشدار صندوق بین المللی پول درمورد نگرانی های جهانی اقتصادی


هشدار صندوق بین المللی پول درمورد نگرانی های جهانی اقتصادی
هشدار صندوق بین المللی پول درمورد نگرانی های جهانی اقتصادی

صندوق بین المللی پول اعلام کرد ثبات مالی جهانی در حال بهبود است اما هشدار داد که اقتصادهای توسعه يافته بايد از بدهی های خود بکاهند و اقتصادهای در حال توسعه بايد در برابر رشد سريع احتياط ورزند.

صندوق بین المللی پول، روز چهارشنبه اعلام کرد که سیستم مالی جهان، هنوز نسبت به تنش ها و ضربات مالی بيشتر حتی در حالی که اقتصاد کشورها از رکود جهانی سال ۲۰۰۸ ميلادی خارج میشود، آسيب پذير است. اين سازمان افزود وقت آن رسيده است تا رهبران کشورهای جهان از بودجه های کلان و وام گرفتن بخاطر پرداخت هزينه ها باوجود کسری بودجه گراينکه به تقويت رشد اقتصادی در هنگام رکود کمک کرد، فاصله بگيرند. در حال حاضر به گفته صندوق بين المللی پول، نظام بانکی جهان بايد ترميم شود و بدهی ها بدون به خطر انداختن ثبات مالی پرداخت شوند.

خوزه وينالس، رييس صندوق بين المللی پول و بازارهای سرمايه گفت که «ميراث بدهی های کلان» مانع رشد اقتصادی شده است و «خطر بی ثباتی مالی را افزايش داده است».

صندوق بین المللی پول، که ۱۸۷ کشور عضو دارد، میگويد اقتصادهای توسعه يافته و در حال توسعه با چالشهای متفاوتی روبرو هستند. در اين گزارش آمده است که در برخی از کشورهای ثروتمند، خصوصا در اروپا، بانکها با کمبود سرمايه روبرو هستند و بدهی دولت ها بيش از حد در سطح بالايی باقی مانده است. در آمريکا، بدهی افراد خانواده يک چالش اصلی است.

XS
SM
MD
LG