لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

تاثیر اقتصادی و سیاسی بازداشت رئیس صندوق بین المللی پول در جهان


تاثیر اقتصادی و سیاسی بازداشت رئیس صندوق بین المللی پول در جهان
تاثیر اقتصادی و سیاسی بازداشت رئیس صندوق بین المللی پول در جهان

خبرگزاری رویترز در مقاله ای تحلیلی می نویسد بازجویی پلیس نیویورک از دومنیک استراس کان، پرسش های عمده اقتصادی و سیاسی را در مقابل جهان قرار داده است. مقامات قضایی، رئیس صندوق بین المللی پول را روز شنبه از هواپیمایی که از نیویورک عازم پاریس بود پیاده کرده و او را در ارتباط با اتهام تعرض جنسی به یک خدمتکار هتل بازداشت کردند. حوادثی که اخیرا برای آقای استراس کان رخ داده است، نه تنها فرصت شرکت در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را از او گرفته بلکه صندوق بین المللی پول را، آن هم در میانه بحران وام های جهانی، با گرفتاری مواجه ساخته است.

دومنیک استراوس کان، رقیب عمده نیکولا سرکوزی در بیست و چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال آینده به شمار می رفت. محبوبیت پایین آقای سرکوزی و تصدی گری آقای استراس کان بر صندوق بین المللی پول، موقعیت حزب سوسیالیست فرانسه را برای انتخابات پیش رو در سال آینده میلادی مستحکم کرده بود.

دومنیک استراوس کان، اکنون به اتهام تعرض به یک خدمتکار هتل سوفیتل در میدان تایمز نیویورک تحت بازداشت است. یک مامور پلیس به خبرنگاران گفته است هنگامی که زن خدمتکار هتل مشغول نظافت اتاق او بود، استراوس کان برهنه از حمام خارج شد و تلاش کرد به او تعرض کند. به گفته پلیس، این زن خدمه هتل برای جراحات سطحی و کوچک مورد مداوا قرار گرفت. پلیس همچنین گفته است که تلفن موبایل دومنیک استراوس کان، در اتاق هتل و در همان محل حادثه پیدا شده است.

حتی پیش از دستگیری روز یکشنبه، اگر آقای استراوس کان قصد این را داشت که وارد گود رقابت های ریاست جمهوری فرانسه شود، باید از مقام ریاست صندوق بین المللی پول کناره گیری می کرد. اما در آن شرایط، روند عادی انتخاب جانشین برای سمت او در صندوق بین المللی پول- که عمدتا تحت نفوذ جناح سیاسی لیبرال فرانسه و اروپا است- شکلی دیگر داشت. اما در شرایط فعلی و خروج استراوس کان از سمتش به دلیل وقایع اخیر در نیویورک، مشخص نیست که سرنوشت جایگزینی ریاست سازمان صندوق بین المللی پول چه خواهد شد.

به عقیده تحلیلگر رویترز، انتخاب جانشین برای دومنیک استراوس کان، بر سرنوشت مناسبات جهانی تاثیر عمده ای دارد. همچنین برخی می گویند صندوق بین المللی پول در پاسخ به بحران های وام در اروپا، زیادی نرم بود. همین منتقدان می گویند واکنش های اخیر صندوق بین المللی پول تحت تاثیر برنامه ریزی های سیاسی آقای استراوس کان برای یافتن راهی به کاخ الیزه بوده است.

تا زمانی که جزئیات بیشتری درباره بازداشت دومنیک استراوس کان روشن نشود، این ها همگی جواب هایی احتمالی برای سوال هایی احتمالی است. آنچه که قطعی است این است که بازارهای مالی به اندازه نشریات عامه پسند یا تبلوید نیویورک به دنبال جزئیات ماجرا هستند.

XS
SM
MD
LG