لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

تعهد وام ۴۳۰ ميليارد دلاری به صندوق بين المللی پول


تعهد وام ۴۳۰ ميليارد دلاری به صندوق بين المللی پول
تعهد وام ۴۳۰ ميليارد دلاری به صندوق بين المللی پول

اجلاس سالانه مشترک صندوق بين المللی پول و بانک جهانی که روز جمعه با حضور وزيران دارايی و روسای بانکهای مرکزی کشورهای عضو در واشنگتن تشکيل شده بود، روز شنبه به کار خود پايان داد.

رييس صندوق بين الملی پول گفت که بمنظور مقابله با بحران مالی و اقتصادی در برخی از نقاط جهان، به ويژه اتحاديه اروپا، تعدادی از کشورهای عضو متعهد شدند ۴۳۰ ميليارد دلار وام به صندوق ارائه دهند.

در بيانيه صندوق بين المللی پول از کشورهای حوزه يورو خواسته شده است تا بمنظور ثبات مالی و اقتصادی اروپا و جلب و افزايش اعتماد سرمايه گذاران دست به اصلاحات اساسی بزنند.

در کنفرانس روز شنبه صندوق بين المللی پول و بانک جهانی بارديگر همه فشارها متوجه اروپا بود و مؤکداً توصيه شد که اتحاديه اروپا گامهای مؤثرتری در راستای حل بحران بدهی های سنگين منطقه بردارد.

هيئت رئيسه صندوق بين المللی پول، يک روز بعد از توافق قدرتهای اقتصادی برای تأمين بودجه وامهايی که قرار است از طرف اين نهاد به کشورهای بدهکار پرداخت شود، گفت منطقه يورو از اين پس بايد ميزان بدهی هايش را تحت کنترل نگاه دارد، از ثبات بانکهای خود مطمئن شود و دست به اصلاحات بنيادين جسورانه ای بزند.

کريستين لاگارد، مدير کل صندوق بين المللی پول، گفت: در جلسه روز شنبه نکات بسيار مثبتی مطرح شده است.

چين با صدور بيانيه ای اعلام کرد از کمک به صندوق بين المللی پول کنار نخواهد رفت. اين بيانيه در حالی صادر شده که قدرتهای اقتصادی پيشگام جهان وعده دادند برای محافظت از اقتصاد جهانی در مقابل آسيب ناشی از بحران بدهی منطقه يورو، دو برابر بنيه وام دهی فعلی صندوق بين المللی پول، کمک مالی در اختيارش بگذارند.

در حال حاضر سه کشور اروپايی يونان، ايرلند و پرتغال پيش از اين برای پرهيز از ورشکستگی، وادار به دريافت وامهايی از اين نهاد بين المللی شده اند.

اما نگرانی عمده اين است که برای اسپانيا و ايتاليا، کشورهای به لحاظ اقتصادی بزرگتر اتحاديه اروپا که در حال حاضر با مشکلات زيادی مواجهند، ميزان کمک مالی به مراتب بيشتر از موجودی صندوق بين المللی پول باشد.

در اين ميان قدرتهای اقتصادی نوظهور مانند، چين، روسيه، هند و برزيل در مقابل کمکهای خود به اين نهاد خواهان نقش بزرگتری در سياستگذاری و تقويت حق رأی خود در اين سازمان هستند. اما به نظر می رسد اين امکان در کوتاه مدت عملی نشود.

اروپايی ها که ۸ کرسی از مجموع ۲۴ کرسی هيئت اجرايی صندوق بين المللی پول از آن آنهاست چندان تمايلی به از دست دادن دو کرسی خود به قدرتهای نوظهور اقتصادی ندارند.

XS
SM
MD
LG