لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

ماجرای دو اقتصاد: صندوق بین المللی پول صدمات وارده تحریم به ایران را ارزیابی می کند


گزارشی از لادن ناصری و فیلیپه پاچئو در بلومبرگ

صندوق بین المللی پول انتظار دارد اقتصاد ایران در سالجاری و سال آینده منقبض شود.

ایران برای ایجاد موازنه در بودجه اش نیاز به نفت بشکه ای ۱۰۰ دلار دارد.

اعمال دوباره تحریم ها بر صادرات نفتی ایران تمام پیش فرض های «صندوق بین المللی پول» از اقتصاد ایران را دگرگون کرده است.

«صندوق بین الملل پول» که چند ماه پیش از رشد اقتصادی ایران گزارش داده بود، در گزارش چشم انداز اقتصاد منطقه که سه شنبه منتشر کرد، رکود، کسری مالی عمیق و سه برابر شدن نرخ تورم را نسبت به سال قبل برای ایران پیش بینی می کند.

این نهاد مالی مستقر در واشنگتن در این گزارش تازه می گوید: «تحریم ها علیه ایران چشم انداز تجارت و رشد اقتصادی را در کوتاه مدت تضعیف کرده و خطر فزاینده تسری آن به سال آینده را به همراه می آورد.»

ریال در سال جاری حدود ۷۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. ترس ناشی از کمبودها باعث شده ایرانی ها به سوی خرید ارزهای خارجی و طلا هجوم بیاورند.

مجموعه اول تحریم ها در ماه اوت از پیش به افزایش نرخ تورم کمک کرده بود. نیمی از کالاهای مورد نیاز طبقه متوسط و خانوارهای مرفه در ایران وارداتی است.

«صندوق بین المللی پول» پیش بینی می کند با تحریم های جدید، تولید و صادارت نفت ایران طی دست کم دو سال آینده به شکلی چشمگیر کاهش پیدا کند.

با سقوط درآمدهای نفتی ایران، جمهوری اسلامی برای تامین بودجه اش نیاز دارد قیمت نفت بشکه ای ۱۰۰ دلار شود. در محاسبات سال قبل «صندوق بین المللی پول» نفت بشکه ای ۶۵ دلار محاسبه شده بود.

صادرات نفتی ایران حدود ۴۰ درصد افت کرده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG