لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

تیموتی گایتنر خواستار تعیین رییس موقت برای آی ام اف شد


تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا
تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا

وزیر خزانه داری آمریکا صندوق بین المللی پول را ترغیب کرده است در حالی که دومینیک استراوس - کان رییس آی ام اف به اتهام تعرض جنسی و جرائم دیگر در نیویورک زندانی است، رییس موقت دیگری را منصوب کند.

تیموتی گایتنر، که این موضوع را روز سه شنبه در نیویورک عنوان کرد، جدیدترین نفر از چندین مقام مالی بین المللی است که درباره استراوس - کان و آینده صندوق بین المللی پول سخن می گویند.

ماریا فکتر، وزیر دارایی اتریش گفت استراوس - کان باید برای پرهیز از آسیب رسیدن به آی ام اف استعفا دهد. وزیر دارایی اسپانیا با زنی که گفته می شود استراوس - کان به او حمله کرده ابراز همدردی کرد.

مقام های چینی و برزیلی پیشنهاد می کنند که رییس بعدی آی ام اف از خارج از اروپا باشد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می گوید رهبران جهان نباید درباره استراوس - کان پیشداوری کنند. اما گفت اروپا نامزدهای خوبی برای جایگزینی او دارد.

استراوس - کان به جرایم جنسی، از جمله تلاش برای تجاوز به یک خدمتکار در یک هتل لوکس در نیویورک متهم است. وی این اتهامات را رد می کند.

استراوس - کان در یک سلول زندان در شهر نیویورک به سر می برد، وی تحت مراقب های ویژه است تا از امکان خودکشی او جلوگیری کنند. یک قاضی نیویورکی با صدور قرار برای استراوس - کان مخالفت کرد و گفت وی ممکن است برای پرهیز از محاکمه فرار کند. او قرار است روز جمعه به دادگاه بازگردد.

استراوس - کان در گذشته نیز با رسوایی هایی روبرو شده بود. وی در سال ۲۰۰۸ بابت آنچه آن را «اشتباه در قضاوت» برای ارتباط با یکی از زیر دستانش نامید پوزش خواست. همچنین، یک وکیل تریستن بانون، نویسنده فرانسوی، می گوید او ممکن است علیه استراوس - کان ، که مدعی است در سال ۲۰۰۲ به او تجاوز کرد، به دادگاه شکایت کند.

XS
SM
MD
LG