لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

محدودیت برای حقوق، اقتصاد، و ده رشته دیگر دانشگاهی


کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران
کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران

۷۰ درصد محتوای دوازده رشته علوم انسانی تا تابستان سال آینده بازنگری می شوند

ابوالفضل حسنی، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی، اسامی ۱۲ رشته علوم انسانی که گسترش آنان منوط به بازنگری در محتوای آنان شده است را اعلام کرد. دولت محمود احمدی نژاد می گوید محتوای این دوازده رشته دانشگاهی، بیشتر بر اساس فرهنگ غربی است و باید با اولویت های بومی و «محورهای دینی و اسلامی» هماهنگ شود.

ابوالفضل حسنی یک مقام عالی رتبه وزارت علوم، گفته است جمهوری اسلامی ايران به دانشگاه های کشور اجازه نخواهد داد تا رشته های به گفته وی «غربی» را تدريس کنند. او گفت که دانشگاه ها اجازه نخواهند داشت تا بازنگری در محتوای این دروس، دانشکده های جديدی در رابطه با این ۱۲ رشته تاسیس کنند.

به گزارش خبرگزاری های ایران، اسامی دوازده رشته علوم انسانی که مشمول محدودیت های جدید دولت قرار گرفته اند، از این قرار است: حقوق، مطالعات زنان، حقوق بشر، اقتصاد، مدیریت، مدیریت فرهنگی و هنری، جامعه شناسی، ارتباطات اجتماعی، فلسفه، روانشناسی، علوم تربیتی و علوم انسانی.

آقای حسنی گفته است ۷۰ درصد محتوای این رشته ها در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری، تا تابستان سال آینده بازنگری می شوند.

تندروهای حاکم در ایران، غرب را متهم می کنند که از طريق نفوذ فرهنگ غربی، قصد ضربه زدن به جمهوری اسلامی را دارد.

آیت الله علی خامنه ای در شهریور۱۳۸۸، نسبت به تحصل دوميليون نفر از جمعيت سه و نيم ميليونی دانشجويان دانشگاه های ایران در رشته های علوم انسانی ابراز نگرانی کرده بود و خواستار تجديد نظر و اصلاح دروس رشته های علوم انسانی شده بود.

رهبر جمهوری اسلامی، گفته بود:«بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است که مبانی آنها مادی گری و بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است. و آموزش این علوم موجب بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی شده و باعث ترویج شکاکیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد.»

به دنبال اعتراضات گسترده خیابانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران که چندین ماه به طول انجامید، چهره ها و روحانیون نزدیک به دولت، از محتوای دروس علوم انسانی در دانشگاه ها بیشتر انتقاد کردند. برخی از آنان اعتراضات خیابانی سال گذشته را با تدریس دروس علوم انسانی مرتبط دانستند.

XS
SM
MD
LG