لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۲

سینماهای ایران در آستانه تعطیلی


سینماهای ایران در آستانه تعطیلی
سینماهای ایران در آستانه تعطیلی

انجمن سینماداران ایران هشدار داده که به دلیل افزایش ده برابری هزینه های ناشی از حذف یارانه ها سینماهای کشور در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند. شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران نیز می گوید به دلیل سیاست حذف یارانه ها تا کنون ۱۸ شرکت سرمایه گذاری و تهیه کننده فیلم سینمایی در ایران ورشکسته شده اند.

علیرضا سجادپور مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی فیلم وزارت ارشاداسلامی می گوید هیچ سالن سینمایی در ایران به دلیل حذف یارانه ها تعطیل نخواهد شد، اما سینماداران کشور می گویند اجرای هدفمندکردن یارانه ها ورشکستگی صنعت سینما را در پی دارد که از بسته شدن سالن های سینما آغاز شده است. انجمن سینماداران می گویند محروم شدن از یارانه نقدی، تحمیل مضاعف مالیات ارزش افزوده و افزایش هزینه های جاری سینماها از جمله برق، گاز و آب عوارض گوناگون شهرداری و گرانی بی سابقه مواد مصرفی سینماهای کشور را با خطر تعطیلی روبرو کرده است.

به گفته این انجمن تعطیلی سینما آفریقا به دلیل قطع برق ناشی از عدم پرداخت قبض برق سرنوشتی است که در انتظار کلیه سینماهای کشور است.

محمد قاصد اشرفی رئیس هیات مدیره انجمن سینماداران ایران در بیانیه هشدار دهنده این انجمن با عنوان «رنجنامه انجمن سینماداران ایران» تعطیلی سالن های سینما را پس لرزه های حذف یارانه ها دانسته و می افزاید: ادامه این مسیر راهی جز تعطیلی سینماها پیش رو قرار نمی دهد.

رییس هیات مدیره انجمن سینماداران با اشاره به محرومیت کامل بسیاری از شهرستان ها و غیراقتصادی بودن سالن های نمایش فیلم می افزاید تعطیلی سالن های سینمای شهرستان ها به دلیل ناتوانی از پرداخت هزینه های جاری روندی شتابان یافته است.

تهیه کنندگان سینما می گویند وزارت ارشاد که سیاست های سختگیرانه در زمینه تولید فیلم داخلی اعمال کرده با مماشات در حوزه توزیع گسترده فیلم های خارجی و عدم تلاش برای صدور کپی رایت عملا ظرفیت بازار فیلم سینمای ایران را در شبکه ویدیویی در اختیار فیلم های خارجی گذاشته است و این یکی دیگر از عوامل ورشکستگی صنعت سینمای ایران است.

XS
SM
MD
LG