لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

فیلم سیاسی «پانزدهم مارس» ساخته جرج کلونی آغازگر جشنواره ونیز


فیلم سیاسی «پانزدهم مارس» ساخته جرج کلونی آغازگر جشنواره ونیز
فیلم سیاسی «پانزدهم مارس» ساخته جرج کلونی آغازگر جشنواره ونیز

جشنواره جهانی فیلم ونیز فیلم سیاسی«پانزدهم مارس» جرج کلونی را برای شب آغاز به کار خود برگزیده است.

خبرگزاریها گزارش کرده اند فیلم«پانزدهم مارس» که تصویری ملموس از «نیرنگ های کثیف» شماری از سیاستمداران است، آغازگر شصت و هشتمین جشنواره جهانی فیلم ونیز ایتالیاست.

فیلم پانزدهم مارس که براساس نمایشنامه ای به نام «فاراگوت نورت» از «بیو ویلیمون» نمایشنامه نویس نیویورکی ست که در تالار برادوی منهتن نیویورک بر صحنه رفته است.

به گفته منتقدان جرج کلونی در همکاری با «گرانت هیسلو» این نمایشنامه را بازنویسی کرده و آن را برای فیلمی که امضای مشخص خود را داشته باشد آماده کرد.

«Ides» واژه ای ست که در تقویم رومیان باستان به پانزدهم ماههای معینی از جمله مارس، مه، جولای و.. که قرص ماه کامل می شده، گفته می شده است. اما «پانزدهم مارس» همچنین نام یک تابلو نقاشی از «وینسینو کاموچینی» نقاش ایتالیایی دوران نئوکلاسیکهاست که همین تصویر الهامبخش جرج کلونی برای گزینش نام این فیلم سیاسی جنایی خود بوده است.

منتقدان فیلم در بررسی تاثیرپذیری جرج کلونی از این تابلو نقاشی که قتل جولیوس سزار را به تصویر کشیده، می گویند توطئه ها و زدوبندهای سیاسی درون کاخی این زمانه مورد نظر جرج کلونی بوده است. از این روست که فیلم «پانزدهم مارس» که الهام گرفته از رویدادهای باستانی رم است، می تواند انگیزه ای قوی برای تصمیم مدیران جشنواره فیلم ونیز برای انتخاب خود باشد.

XS
SM
MD
LG