لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد درباره شکایت ایران از آمریکا دیرتر رای خواهد داد


دیوان بین المللی دادگستری روز چهارشنبه اعلام کرد این نهاد صلاحیت رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی از آمریکا را درباره توقیف بخشی از اموال بانک مرکزی ایران دارد. ایالات متحده اعتراض داشت که شکایت ایران به استناد پیمان مودت بین دو کشور است و ایالات متحده از این پیمان خارج شده است.


دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد چون در زمان شکایت ایران، آمریکا در این پیمان بود، اعتراض ایالات متحده وارد نیست و دیوان بین المللی در فرصتی دیگر درباره شکایت ایران رای خود را اعلام می کند.

ماجرای شکایت ایران از آمریکا به یک رای داخل آمریکا باز می گردد. گروهی از قربانیان اقدامات تروریستی در پرونده ای در محاکم امریکا، جمهوری اسلامی را به پرداخت غرامت از محل دارایی های بانک مرکزی ایران محکوم کردند. جمهوری اسلامی ایران با استناد به پیمان مودت میان دو کشور از ایالات متحده به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد و خواستار لغو رای محاکم آمریکا شد.


دادگاه آمریکایی می‌گوید این دارایی‌ها برای پرداخت غرامت به خانواده قربانیان انفجار سال ۱۹۸۳ در بیروت پرداخت شد. در این انفجار در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت، ۲۴۱ آمریکایی و حدود هفتاد نفر از دیگر کشورها جان باختند.

قضات دیوان در ماه اکتبر سال گذشته میلادی در پرونده‌ای جداگانه از آمریکا خواسته بودند از عدم تاثیرگذاری تحریم‌های این کشور بر امنیت پروازهای غیرنظامی ایران و ادامه کمک‌های بشردوستانه به این کشور اطمینان حاصل کند. آمریکا پس از این تصمیم قضات دیوان لاهه اعلام کرد که به پیمان مودت با ایران خاتمه می‌دهد.


احکام دیوان بین‌المللی دادگستری الزام‌آور محسوب می‌شوند، اما برای اجرای آن‌ها هیچ‌گونه ضمانت اجرایی وجود ندارد.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Hn2nbMOgS4A" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG