لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۴۵

قشرعظيمِ خاکسترِ حاصل از آتشفشان های ايسلند همچنان در برنامه های پرواز هواپيماها اخلال به وجود می آورد


قشر عظيم خاکستر که بصورت ابری از روز چهارشنبه سراسر اروپا را فراگرفته است و حاصل آتشفشان های ايسلند است که در زير يخچالهای طبيعی قرار دارند، به گفته مقامات حفظ ايمنی هوانوردی، چند روز ديگر بر سر جای خود باقی خواهد ماند و بخش بزرگی از فضای اروپا را از هوانوردی محروم خواهد ساخت.

روز پنجشنبه فرودگاه های بزرگ اروپا، مسافرتهای هوايی را تعطيل کردند و ده ها هزار مسافران هواپيما را که از آمريکا به اروپا و آسيا منتظر پرواز های خود بودند، سرگردان ساختند.

تعدادی از کشورهای اروپايی، منجمله بريتانيا، نروژ، سوئد و دانمارک حريم هوايی خود را بکلی بروی هرگونه پروازی بستند و اخلال گسترده در برنامه های پرواز هواپيماهای چندين کشور اروپايی نظير آلمان، فرانسه و هلند به وجود آمده است. هزاران مسافر در فرودگاههای فرانکفورت، برلين، شارل دوگل، اورلی، هيترو و آمستردام با گيشه های خالی مواجه شده و بسياری از آنها کماکان بليط در دست، بلاتکليف مانده اند.

مقامات کشورهای اروپايی از طريق رسانه های جمعی به کليۀ مسافران توصيه می کنند که حتماً پيش از مراجعه به فرودگاه، با خط يا خطوط هوايی که قرار است با آن سفر کنند، تماس بگيرند. بسياری از اين مسافران، برای رسيدن به مقصدِ خود در کشورهای آسيايی و يا آمريکا و کانادا در فرودگاههای اروپا، در انتظار مانده اند.

مقامات امنيتِ هوائی کشورهای اروپايی به ويژه بريتانيا و آلمان هشدار داده اند که ذرات کوچک سنگ، شيشه و شنِ موجود در غبار و خاکستر آتشفشانی موجب انسداد موتور هواپيما و از کار افتادنِ آن می شوند و به همين جهت تا پاکيزه شدنِ کاملِ خطوطِ هوايی از اين غبار، بازگشايی آنها احتمالاً غيرممکن خواهد بود.

مقامات لهستان نيز بخش شمالی حريم هوايی خود را بسته اند و هنوز مشخص نيست که رهبران کشورهای جهان که قصد دارند روز يکشنبه در مراسم تشييع جنازه لِخ کاژينسکی رييس جمهوری فقيد لهستان شرکت کنند، چگونه و تحت چه شرايطی وارد لهستان خواهند شد.

از سوی ديگر فعاليتِ کم سابقۀ اين آتشفشان ايسلند که در زير پنجمين کوهِ يخِ بزرگِ اين کشور قرار دارد، موجبِ بالا آمدنِ آب در برخی مناطق شده است و سيل زندگی هزاران نفر را تهديد می کند.

XS
SM
MD
LG