لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

با فروکشِ غبارهای ناشی از آتشفشان ايسلند، پرواز هواپيماها در اروپا آغاز می شود


ديه گو لوپِز گاريدو وزير امور خارجه اسپانيا روز يکشنبه در بروکسل پايتخت بلژيک به خبرنگاران گفت طبق پيش بينی هواشناسان، آسمان برخی از مناطق اروپا از امروز، دوشنبه از وجود توده های خاکستر ناشی از آتشفشان ايسلند، پاک خواهد شد. وی تأکيد کرد که اين خبر بدين معنا است که ممکن است نيمی از پروازها در اروپا از سر گرفته شود.

آرنی سيگوردسون، از کارشناسان اداره هواشناسی در اين باره می گويد «پيش از ساعت ۸ صبح توده های خاکستر کاملاً بوسيله رادارها قابل مشاهده بودند. طول آن به چهار پنج کيلومتر می رسيد. اما بعد از ساعت ۸، ديگر اثری از آن در رادار وجود نداشت، از زمين هم چيزی ديده نمی شد، و هيچ گزارشی هم از پايين آمدن خاکسترها به دستمان نرسيده است.»

در همين حال بسياری از کسانی که پروازهايشان به دليل وجود توده های خاکستر، شيشه و گرد و غبار در آسمان لغو شده است، همچنان در انتظار بهتر شدن اوضاع هستند. در حال حاضر اين توده های غبار به طرف شمال اروپا، اسپانيا در حرکت هستند، هزاران پرواز همچنان لغو می باشد و طبق پيش بينیِ سازمان امنيت مسافرتهای هوايی از مجموع ۲۴ هزار پرواز در سراسر اروپا، تنها شايد ۴۰۰۰ پرواز روز دوشنبه قادر به پروار خواهند بود.

از سوی ديگر شرکتهای هواپيمايی ک ال ام و لوفت هانزا روز شنبه پروازهای آزمايشی خود را آغاز کردند و تا کنون هيچگونه خبر ناگواری از سوی آنها گزارش نشده است.

اخبار حاکی از آن است که توده های بيشتری خاکستر از آتشفشان ايسلند آزاد شده است اما اين امر به معنای انسداد رادارها و ادامه اختلال در پروازهای اروپايی نيست، هرچند بسياری از پروازهای هواپيماها در اکثر نقاط اروپا نيز به خاطر وجود غبارهای غليظ ناشی از آتشفشان ايسلند؛ انجام نمی گيرند.

دانشمندان هنوز هشدار می دهند که فعاليتهای اين آتشفشان نه تنها پايان نگرفته است بلکه روی به افزايش می گذارد، يعنی به عبارتی وضعيت پرواز هواپيماها کماکان تا مدتی مختل باقی خواهد ماند. گرچه دانشمندان در مورد ادامه وضعيت فعلی چنين نظر می دهند، اما از سوی ديگر معتقدند، از آنجا که اين آتشفشان در زير يک يخچال طبيعی قرار دارد، به سرعت سرد خواهد شد، اما اين خطر نيز وجود دارد که حين سرد شدن با انفجار توده های شن و خاک همراه باشد که در آن صورت، ممکن است با ورود شن به داخل موتور هواپيماها فاجعه آفريده شود.

گزارش کارشناسان هواشناسی حاکيست همزمان با تشديد فعاليتهای آتشفشان ايسلند، توده های خاکستر به ارتفاع ۹۱۴۴ متر به هوا بر خاسته است.

اين آتشفشان که در جنوب ايسلند قرار دارد دو بار ظرف يک ماه گذشته فوران کرده است و فوران بار دوم که در روز چهارشنبه گذشته به وقوع پيوست، کيلومترها خاکستر در هوا پراکنده ساخت. گفته می شود اين خاکسترها همراهِ باد به طرف جنوب، در سرتاسر آسمانِ بريتانيا، ايرلند و کشورهای اسکانديناوی، در قلب اروپا، پراکنده شده اند.

اين واقعه موجب شد تا در ايسلند، ذوب شدن لايه های عظيم يخ، به جاری شدن سيلابهای شديد و تخريب خانه های کوچک و بخشهايی از جاده های کمربندی بيانجامد.

پيش بينی می شود اين وضعيت، در صورت تداوم فعاليت آتشفشان، به ذوب توده های بيشتر يخ، منتهی شود. در سال ۱۸۲۱ميلادی، فوران اين آتشفشان بيش از يک سال، بطول انجاميد.

کشور ايسلند با ۳۲۰ هزار نفر جمعيت در شمال قاره اروپا بر روی يکی از بزرگترين آتشفشانهای جهان قرار دارد. اين کشور در طول تاريخ بارها و بارها شاهد فوران فاجعه بار کوههای آتشفشان بوده است که مرگبارترين آنها فوران آتشفشان لاکی بود که در سال ۱۷۸۳ به وقوع پيوست. در آن واقعه به دليل پراکنده شدن مقدار زيادی از ابرهای سمی در اروپا دهها هزار نفر جان خود را از دست دادند.

دانشمندان در حال حاضر در نظر دارند، جهت مطالعه و تحقيق در مورد علائم متناقض در ارتباط با فورانهايی که در زير يخچالهای طبيعی صورت می گيرد به محل آتشفشان واقع در حدود ۱۲۰ کيلومتری جنوب شرق ريکياويک، پايتخت ايسلند بروند.

XS
SM
MD
LG