لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

دیوان بین‌المللی کیفری اجازه می‌دهد تحقیقات درباره جنگ افغانستان آغاز شود؛ انتقاد شدید آمریکا


بخش انگلیسی صدای آمریکا - قضات تجدیدنظر در «دیوان کیفری بین المللی» به دادستان ها برای آغاز تحقیقات درباره انجام جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت توسط طالبان، نیروهای افغان، و پرسنل نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده چراغ سبز نشان داده اند.

این دادگاه بین المللی با درخواست تجدیدنظر دادستان ها موافقت کرده است. دادگاه بدوی در ماه آوریل درخواست فاتو بنسودا، دادستان کل، برای آغاز یک رشته تحقیقات در افغانستان را رد کرده بود.

قضات دادگاه بدوی در سال گذشته وقوع جرایم گسترده در افغانستان را قبول داشتند، اما انجام تحقیقات را با این استدلال که نفعی برای عدالت ندارد، رد کردند؛ زیرا عدم همکاری احتمالی به معنای این است که در آخر محکومیتی در کار نخواهد بود.

افغانستان و ایالات متحده هر دو قویا با این تحقیقات مخالفت کرده اند و دولت آمریکا از همکاری با «دیوان کیفری بین المللی» امتناع می کند.

وزارت خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه با انتقاد شدید از اقدام دیوان کیفری بین‌المللی، آن را اقدام یک «نهاد سیاسی غیرپاسخگو» که «نقاب یک هیات حقوقی» بر چهره دارد، دانست و گفت که همه اقدامات لازم برای حفاظت از شهروندان خود در برابر اقدامات «این به اصطلاح دادگاه» را انجام می‌دهد.

تصمیم قضات دادگاه بدوی مورد انتقاد شدید سازمان های حقوق بشری قرار گرفت. آن سازمان‌ها می‌گفتند که این تصمیم نسبت به خواست قربانیان برای پیگیری عدالت در افغانستان بی اعتنایی کرده و در عمل مشوق دولت‌هایی است که حاضر به همکاری با این دادگاه مستقر در لاهه نیستند.

گروه های حقوق بشری روز پنج شنبه از تصمیم «دیوان کیفری​ بین المللی» برای حمایت از حق قربانیان و هموار کردن راه پاسخگویی ایالات متحده برای اولین بار، استقبال کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG