لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۴۸

ایرانیان لس آنجلس درجشن باشکوهی با رقص و پایکوبی به همراه هنرمندان محبوب موسیقی پاپ ایرانی به پیشواز نوروز رفتند


ایرانیان لس آنجلس درجشن باشکوهی با رقص و پایکوبی به همراه هنرمندان محبوب موسیقی پاپ ایرانی به پیشواز نوروز رفتند

ایرانیان ساکن لس آنجلس امسال به پیشواز نوروز رفتند و درروز ١٤ مارس، در جشن باشکوهی که از طرف انجمن والدین و دانش آموزان ایرانی در هتل هیلتون شهر بورلی هیلز برگزار می شد شرکت کردند.

پانزدهمین جشنواره نوروزی «آی ای پی ای» یا انجمن والدین و دانش آموزان ایرانی مدارس بورلی هیلز امسال باحضور جمعیت کثیری از ایرانی آمریکایی های ساکن لس آنجلس و برخی از مقامات شهری از جمله شهردار بورلی هیلز، در تالار مجلل هتل هیلتون همراه با پذیرایی با غذاهای سنتی ایرانی، سفره هفت سین، عمو نوروز و حاجی فیروز، صنایع دستی، آثار طراحی و نقاشی هنرمندان ایرانی، یک حافظیه برای شعرخوانی، اجرای برنامه های هنری توسط هنرمندان معروف موسیقی پاپ ایرانی و یک چایخانه سنتی برگزارشد.

دکتر نانازپیرنیا، یکی از برگزارکنندگان و سخنگوی انجمن والدین و دانش آموزان ایرانی مدارس بورلی هیلز خوشحال است که این انجمن و فعالیت های آن در برپا کردن این جشن ملی وسنتی ایرانیان توانسته است ایران و ایرانیان را به مردم آمریکا بشناساند: «هدف این بود که ما به مدل آمریکایی خودمان و فرهنگمان را به آمریکایی ها بشناسانیم. از طرفی می خواستیم حامی بچه هایمان باشیم که چون دراین دیار بدنیا آمده و همینجا بزرگ شده اند از فرهنگ و آداب و رسوم ملی و میهنی ما دورمانده اند. ما می خواستیم این هویت فرهنگی را به آن ها بازگردانیم. به نظر من امسال بیش از همیشه مهم بود که ما نوروز جهانی را جشن بگیریم.»

در جشن امسال جایزه بشردوستی این انجمن فرهنگی به« لی روی بکا» رئیس پلیس شهر لس آنجلس که حفظ امنیت این شهر با رهبری بیش از١٨ هزارکارمند و مامور پلیس را برعهده دارد اهدا شد و جایزه یک عمر فعالیت هنری به نقاش و طراح سرشناس ایرانی «ناصر اویسی » تعلق گرفت. ناصر اویسی که در حال حاضر ساکن ایالت ویرجینا در شرق آمریکاست در دوران پیش از انقلاب، سال ها به عنوان سفیر فرهنگی ایران در کشورهای مختلف اروپایی فعالیت داشته و در طول سال ها آثار او در نمایشگاه هایی در اغلب کشورهای جهان به نمایش درآمده و این هنرمند بادریافت جوایز هنری گوناگون بارها درسطح بین المللی مورد تقدیر قرار گرفته است.

ناصر اویسی درگفتگو با صدای آمریکا ضمن ابراز خوشحالی از دریافت جایزه یک عمرفعالیت هنری انجمن به شوخی می گوید: «این نوع جوایز را معمولا به کسانی می دهند که دیگر به آخر کارشان رسیده اند. اما من بسیارخوشوقت و خوشحالم.»

اویسی که پس از برگزاری جشن نوروزی در لس آنجلس برای حضور در تازه ترین نمایشگاه خود راهی «پالم بیچ» در ایالت فلوریداست مصمم است که نوروز را در منزل مسکونی خود در ویرجینا بگذراند: «برای من خیلی مهم است که موقع تحویل سال در منزل خودم باشم ومراسم دیدوبازدید نوروزی را بجا بیاورم. درضمن چون سنت عیدی دادن و عیدی گرفتن را بسیار دوست دارم، خیلی از دوستانم به منزل ما خواهند آمد تا عیدی خود را دریافت کنند و من می خواهم برای انجام این رسم دوستداشتنی حضورداشته باشم.»

بخشی از طراحی ها و شال هایی که از روی آثار ناصر اویسی تهیه شده، تزئین کننده لباس هایی بود که توسط «شهلا دوریز» طراح معروف ساکن لس آنجلس برای شوی «نمایش لباس» این جشن نوروزی درنظر گرفته شده بود.

در بخش هنری برنامه نوروزی انجمن والدین و دانش آموزان ایرانی مدارس بورلی هیلز، گروه رقاصان سازمان باله «جانبازیان» رقص های اصیلی چون رقص زنگ و رقص ها محلی با استفاده ازموسیقی شاد را ارائه دادند.

آنا جانبازیان طراح رقص ساکن لس آنجلس که موسسه باله خود را به نام پدرش «سرکیس جانبازیان» از پیشکسوتان ترویج هنر باله و رقص های ایرانی در ایران نامگذاری کرده است درمورد انتخاب رقص های این برنامه نوروزی به صدای آمریکا می گوید:«همیشه از اینکه بتوانم کاری برای نوروز ارائه کنم خوشحالم و سعی می کنم تا علاوه بررقص های شاد سنتی چون رقص زنگ، رقص و موسیقی قوام مختلف ایرانی را نیز به نمایش بگذارم. مثلا همین رقص و موسیقی رونک کردی که واقعا شادی آور است و به راستی تماشاگر را منقلب می کند.»

جیمی دلشاد شهردار ایرانی تبار شهر بورلی هیلز که امسال برای دومین بار به مقام شهرداری این شهر انتخاب شد نیز از مدعوین جشن نوروزی امسال است. جیمی دلشاد که زاده شهر شیراز است نوروز را یادآوردوران خوش کودکی و زمانی که با پوشیدن رخت نو و گرفتن عیدی این جشن باستانی را در شیراز گرامی می داشتند به یاد دارد:«من امروز هنوز هم با یاد آن روزها خوش هستم و امسال به خاطر جهانی شدن نوروز بیش از همیشه افتخار می کنم که یک ایرانی هستم.»

برنامه جشن نوروزی «آی ای پی ای» که از ساعت پنج بعدازظهر تا نیمه شب ادامه داشت با حضور صدها تن از ایرانیان و آمریکایی های ساکن لس آنجلس با اجرای برنامه هایی توسط خوانندگان محبوبی چون ستار، مرتضی و فرشید امین و اجرای دستجمعی سرود ای ایران پایان یافت.

XS
SM
MD
LG