لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۷

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بزودی وارد تهران می شوند


بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بزودی وارد تهران می شوند
بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بزودی وارد تهران می شوند

مقام های جمهوری اسلامی ایران می گویند بازرسان هسته ای سازمان ملل متحد اواخر ژانویه برای مذاکره بر سر برنامه اتمی ایران به این کشور سفر می کنند.

علی اصغرسلطانیه، نماینده ویژه جمهوری اسلامی در «آژانس بین المللی انرژی اتمی»، روز سه شنبه گفت هیات نمایندگان هسته ای سازمان ملل متحد از ۲۹ تا ۳۱ ژانویه برای مذاکره در باره موضوع های «مورد نظر» آژانس از تهران دیدار خواهند کرد.

به گفته او، موافقت تهران برای پذیرفتن هیئت بازرسان «آژانس بین المللی انرژی اتمی»، که ریاست آن را هرمان ناکارت، معاون مدیرکل آژانس برعهده دارد، «نشانه شفافیت» فعالیت های هسته ای ایران و پایبندی آن به تعهدات خود در قبال سازمان ملل متحد است.

«آژانس بین المللی انرژی اتمی» در گزارشی که نوامبر گذشته منتشر کرد، از وجود شواهدی حاکی از تحقیق و توسعه برنامه اتمی ایران خبر داد که می تواند برای تهیه سلاح اتمی به کار رود.ایران این گزارش را کذب دانسته است و بر صلح آمیز بودن مصارف برنامه اتمی خود تاکید دارد.

قدرت های غربی نیز در مورد افتتاح اخیر تاسیسات زیرزمینی غنی سازی اورانیوم که می تواند به درجه خلوصی نزدیک به آنچه برای ساختن سلاح اتمی لازم است، دست یابد، ابرازنگرانی کرده اند.

ایالات متحده و متحدانش برای فشار آوردن به ایران و واداشتن آن به متوقف کردن برنامه اتمی خود، دامنه تحریم ها علیه ایران را گسترش داده اند.

قرار است وزیران خارجه اتحادیه اروپا هفته آینده به بررسی تحریم خرید نفت ایران بپردازند. در صورت توافق کشورهای اتحادیه اروپا در این مورد، ایران از مهم ترین منبع درآمد ارز خارجی خود محروم خواهد شد.

ایران اکنون دومین کشور تولید کننده نفت در اوپک، پس از عربستان سعودی است.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی گفته است عربستان سعودی آمادگی دارد تولید نفت خود را تا دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد تا کمبود ناشی از تحریم نفت ایران در سطح جهان جبران شود.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه این پیشنهاد عربستان را «غیردوستانه» خواند و از ریاض خواست درباره آن تجدید نظر کند.

محمد علی خطیبی، نماینده ایران در اوپک، نیز روز سه شنبه گفت تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپا که ۲۷ عضو دارد و گرفتار بحران بدهی است، به منزله «خودکشی جمعی» است .

ایران تهدید کرده است که در صورت تحریم نفت، تنگه هرمز را که آب راه حیاتی تجارت نفت جهان است، خواهد بست.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا تهدید جمهور ی اسلامی را «تحریک آمیز و خطرناک» توصیف کرد.

در همین حال هند روز سه شنبه اعلام کرد که به رغم تحریم ها و فشارهای آمریکا بر دیگر کشورها برای خودداری از خرید نفت ایران، به واردکردن نفت از ایران ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG