لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

نشست آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين ادامه دارد


نشست آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين ادامه دارد
نشست آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين ادامه دارد

موضوعات کليدی اجلاس آژانس بين المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه در وين آغاز شد رسيدگی به فعاليتهای اتمی جمهوری اسلامی ايران و سؤالات بی پاسخ جامعه جهانی در اين مورد و همچنين مساله اتمی سوريه و کره شمالی است.

ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ايران و بازرسی تأسيسات اتمی سوريه نقاط تمرکز نشست هينُت مديره آژانس بين المللی انرژی اتمی است .

در ماه گذشته آژانس اطلاعات جديدی را در ارتباط با ادعايی مبنی بر تلاش دولت ايران برای توليد موشکهای دارای کلاهک هسته ای، دريافت کرد. اين مدرک محرمانه از جانب آژانس نشانگر نااميدی روبه افزايشی است که آژانس در عدم همکاری تهران با تحقيقات در زمينه برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران می بيند.

يوکيو آمانو دبير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی روز دوشنبه پس از جلسه هينُت مديره در وين در کنفرانس خبری گفت آژانس نمی تواند ضمانت کند که جمهوری اسلامی سعی در توليد سلاح اتمی ندارد ، زيرا تهران از همکاری با آژانس برای رسيدگی و تحقيق در زمنيه برنامه اتمی خود سر باز ميزند.

جمهوری اسلامی همچنين به آژانس بين المللی انرژی اتمی از آغاز کار دومين تاسيسات غنی سازی و استفاده از دستگاه های پيشرفته تر غنی سازی اورانيوم اطلاع داده است که اين اقدام ميتواند هردو هدف نظامی و غير نظامی را در بر داشته باشد.

آقای آمانو در مورد سوريه نيز گفت آن دولت در راه تحقيقات بر سرمحل مورد ظنی که پنهانی با بنای رآکتور پس از پايان ميتوانست پلوتونيوم توليد کند، مانع ايجاد ميکند.

XS
SM
MD
LG