لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

یوکیا آمانو: مهم است که ایران به طور کامل به تعهدات خود در برجام ادامه دهد


یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران همچنان در حال اجرای تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم به برجام است.

به گزارش رویترز، آقای آمانو روز چهارشنبه در یک سخنرانی برای کارکنان آژانس بین المللی انرژی تاکید کرد که مهم است که ایران به طور کامل به اجرای این تعهدات خود ادامه دهد.

موضوع تعهد جمهوری اسلامی ایران به برجام در یک روز گذشته در آمریکا نیز مورد بحث بوده است.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده روز سه شنبه در گزارش سالانه خود به کنگره، درباره ارزیابی در خصوص برنامه هسته ای ایران اعلام کرده بود که این کشور در حال حاضر به دنبال توسعه توانایی نظامی هسته ای خود نیست.

این گزارش با انتقاد پرزیدنت ترامپ رو برو شد. رئیس جمهوری آمریکا در دو توئیت روز چهارشنبه نوشت: «به نظر می رسد افراد اطلاعاتی در مورد خطرات ایران به شدت منفعل و خام هستند. آنها در اشتباه هستند! وقتی من رئیس جمهوری آمریکا شدم، ایران همه جای خاورمیانه و فراتر از آن مشکل درست می کرد. از زمان پایان دادن به توافق هسته ای فاجعه بار با ایران، آنها بسیار فرق کرده اند....[ایران] به طور بالقوه منبع تهدید و درگیری است. آنها [ایرانی‌ها] در حال آزمایش راکت‌ها (همین هفته پیش) و چیزهای دیگر هستند، و دیگر دارند خیلی خطرناک می‌شوند. اقتصاد آنها حالا دارد سقوط می‌کند و این تنها عامل بازدارنده آنها است. مراقب ایران باشید. شاید [افراد] اطلاعاتی باید به مدرسه برگردند [کارشان را یاد بگیرند]!»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG