لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران می‌رود


ده روز پیش از آغاز دور جدید گفتگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی پس از تمدید چهار ماهه مذاکرات به هدف رسیدن به یک توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد یوکیا آمانو رئیس آژانس از ایران دیدن خواهد کرد .

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه به نقل از سخنگوی آژانس نوشت هدف آقای آمانو از این سفر آن است که تهران را به همکاری بیشتر در مسائل مرتبط با برنامه هسته‌ای آن کشور ترغیب کند.

آمانو، که پیشتر در ماه نوامبر نیز به تهران سفر کرده بود، قرار است در جریان این سفر با مقام‌های ارشد ایران دیدار و گفتگو کند.

سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که بخشی از تلاش‌ها برای پیشبرد همکاری و تعامل بین آژانس و ایران توصیف شده است، در پیشاپیش دور جدید مذاکرات بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ در روز ۲۵ اوت (۳ شهریور ماه) صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در آن زمان ایران باید اطلاعات مورد نیاز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تحقیقات احتمالی تسلیحاتی جمهوری اسلامی را ارائه دهد.

رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک می‌گوید دو هفته پیش، آژانس ابراز نگرانی کرد که ممکن است ایران به وعده‌های خود برای شفافیت بیشتر عمل نکند. مقامات غربی می‌گویند توضیحات ایران تلاش‌های شش قدرت جهانی – آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان – را برای مذاکره جهت پایان دادن به رویارویی اتمی ده ساله با ایران را به پیش خواهد برد.

پیشتر در اوائل ماه اوت، سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت مذاکرات برای توافق نهایی پیش از تشکیل اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور ماه) آغاز خواهد شد.

پس از چند ماه مذاکره، ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بعلاوه آلمان، ماه گذشته تصمیم گرفتند ضرب الاجل شش ماهه تعیین شده در توافق هسته‌ای اولیه که ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر ماه) به سر می‌رسید را برای چهار ماه دیگر تا روز ۲۴ ماه نوامبر (۳ آذر ماه) تمدید کنند.

با این خبرگزاری ایرنا روز جمعه از قول محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت احتمال نمی‌رود تا ضرب الاجل تعیین شده در ماه نوامبر، توافقی صورت گیرد.

گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری خانه ملت (مجلس شورای اسلامی) حاکی است که آقای ظریف گفته است حتی اگر یک توافق کلی پیش از مهلت تعیین شده جدید به دست آید، دو طرف برای بحث در باره جزئیات آن به زمان بیشتری نیاز خواهند داشت.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت مذاکرات در صورتی می‌تواند به سرعت به نتیجه برسد که قدرت‌های جهانی «اراده و قاطعیت» نشان دهند. او در ادامه با بیان این که طرف مقابل در چند ماه گذشته محتاطانه حرکت کرده است، گفت با این حال مذاکرات پیشرفت می‌کند.

XS
SM
MD
LG