لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی و ايران ديدار می کنند


يوکيو آمانو، رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی از مذاکرات هسته ای مقام های بلندپايه آژانس و ايران در روز ۱۴ آذر در تهران خبر داد. در همين حال سفير ايران در روسيه روز دوشنبه گفت تهران برای از سرگيری گفتگوها با غرب بر سر برنامه هسته ای آماده است.

رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در کاخ اليزه مورد استقبال فرانسوا اولاند، رئيس جمهوری فرانسه قرار گرفت. يوکيو آمانو پس از گفتگو با آقای اولاند گرچه تحولات پيرامون برنامه هسته ای ايران را نگران کننده خواند اما بر يافتن راهی ديپلماتيک برای حل بحران هسته ای ايران تاکيد کرد.

آژانس بين المللی انرژی اتمی روز جمعه از قصد ايران برای افزايش توليد اورانيوم با غنای بالا تا دو برابر ميزان کنونی خبر داد و گفت اين تحول فاصله ايران با برخورداری از توانايی ساخت کلاهک هسته ای را به تنها چند ماه کاهش می دهد. آژانس در گزارش خود همچنين از بکارگيری ۷٠٠ سانتريفيوژ جديد در تاسيسات فردو برای غنی سازی ٢٠ درصدی اورانيوم خبر داد.

يوکيو آمانو گفت مقام های بلندپايه ايران و آژانس قرار است در ۱۴ آذر بر سر برنامه هسته ای ايران به گفتگو بنشينند. در همين حال رضا سجادی سفير ايران در روسيه نيز از آمادگی تهران برای ادامه مذاکرات هسته ای با گروه پنج بعلاوه يک خبر داد. سه دور قبلی گفتگوها بر سر برنامه هسته ای ايران بی نتيجه به پايان رسيد.

ايالات متحده و ديگر کشورهای غربی بر اين باورند ايران هدف دستيابی به توليد سلاح اتمی را دنبال می کند. ايران از سوی ديگر با رد اين اتهام مدعيست هدف برنامه هسته ايش به غير از توليد انرژی و مقاصد صلح آميز نيست.
XS
SM
MD
LG