لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران با نقض برجام استفاده از سانترفیوژهای پیشرفته را آغاز کرد


تصویر گرفته شد از یک برنامه صدا و سیما که سه مدل سانتریفیوژ را در نظنز، نشان می دهد - آرشیو
تصویر گرفته شد از یک برنامه صدا و سیما که سه مدل سانتریفیوژ را در نظنز، نشان می دهد - آرشیو

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران کار استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی سازی اورانیوم را آغاز کرده است؛ اقدامی که ناقض تعهدات ایران در پیمان هسته ای برجام به شمار می رود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی نظارتی سازمان ملل متحد در امور هسته ای، این موضوع را با انتشار گزارشی در روز پنجشنبه ۴ مهر، اعلام داشت.

خبرگزاری فرانسه می گوید گزارش آژانس را دیده است و اضافه کرده سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در تاسیسات نطنز انباشته شده است.

پیشتر در ماه جاری میلادی گزارش شده بود که ایران کار نصب سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده است.

با افزایش تحریم های آمریکا علیه ایران، تهران نیز گام به گام تعهدات خود در برجام را نقض کرده است. کشورهای اروپایی که تلاش کرده اند پیمان هسته ای برجام را حفظ کنند، از تهران خواسته بودند از نقض بیشتر مفاد برجام خودداری کند.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG