لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۰۴

البرادعی: پيشنهاد ايران برای گزينه مبادله همزمان اورانيوم برای سوخت راکتور در خاک ايران قابل قبول نيست


رييس آژانس اتمی سازمان ملل متحد گفت ارسال اورانيوم به خارج از کشور عامل کليدی برای خنثی کردن نگرانی های بين المللی نسبت به احتمال توليد تسليحات اتمی توسط ايران است

رييس آژانس اتمی سازمان ملل متحد تقاضای ايران برای ايجاد تغييراتی در توافقی که به موجب آن ايران قرار بود اورانيوم خود را برای غنی سازی به خارج از کشور ارسال دارد، رد کرد.

محمد البرادعی رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد که پيشنهاد ايران برای گزينه مبادله همزمان اورانيوم برای سوخت راکتور در خاک ايران، قابل قبول نيست.

البرادعی گفت ارسال اورانيوم به خارج از کشور عامل کليدی برای خنثی کردن نگرانی های بين المللی نسبت به احتمال توليد تسليحات اتمی توسط ايران است.

اظهارات رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی همزمان با تلاش شش قدرت جهان برای وادار کردن ايران به پذيرش توافق آژانس بين المللی انرژی هسته ای، مطرح ميشود.

گوئيدو وسترله وزير امور خارجه آلمان در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با البرادعی در وين گفت که شکيبايی غرب در مورد ايران محدود است و اقدامات ايران ممکن است به وضع تحريم های تازه عليه ايران، منجر شود.

وسترله همچنين تأييد کرد که آلمان، فرانسه، روسيه، چين، بريتانيا و ايالات متحده پيش نويس قطعنامه آژانس بين المللی انرژی هسته ای را که در آن از ايران خواسته شده است اطلاعات بيشتری در مورد سايتِ مخفیِ غنی سازیِ اورانيومِ خود در نزديکی شهرستان قم ارائه کند، آماده کرده اند.

قرار است پيشنويس قطعنامه جديد، امروز، پنجشنبه، در جلسه هيئت مديره آژانس اتمی سازمان ملل متحد، ارائه شود.

XS
SM
MD
LG