لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۷

کارشناس آژانس بین المللی انرژی اتمی در تصادف رانندگی در ایران جان باخت


مجمتع آب سنگین اراک در ۳۶۰ کیلومتری جنوب غربی تهران
مجمتع آب سنگین اراک در ۳۶۰ کیلومتری جنوب غربی تهران

به گفته رسانه های ایرانی، یک کارشناس آژانس بین المللی انرژی اتمی که گروه بازرسی اتمی در ایران بود، روز سه شنبه در یک سانحه رانندگی در استان مرکزی در ایران جان باخت.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نوشته است «دو تن از کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال ماموریت در نزدیکی مجتمع خنداب در استان مرکزی دچار سانحه شدند و یکی از آنان به علت شدت آسیب دیدگی جان خود را از دست داد.» به گزارش ایسنا، کارشناس دیگر آژانس از اسلوانی است و به بیمارستان منتقل شده است.

پادمان هسته ای ايران درباره این حادثه ابراز تاسف کرده و به خانواده و همکاران آنان در آژانس بین المللی انرژی اتمی تسليت گفته است.

رویترز به نقل از خبرگزاری فارس نوشته است که خودروی بازرسان آژانس حدود ساعت ظهر به وقت محلی در نزدیکی مجتمع آب سنگین اراک، خودروشان از مسیر اصلی منحرف و واژگون شد.

جاده های ایران از مرگبارترین شبکه های جاده ای در جهان است و سالانه حدود ۲۶ هزار نفر در تصادفات جاده ای در ایران جان خود را از دست می دهند.

آژانس تاکنون هیچ گونه اظهارنظری در این زمینه نکرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور معمول از تاسیسات اتمی ایران بازرسی می کند و به همین منظور بازرسان خود را برای ماموریت بازدید به ایران می فرستد.

در اوایل سال جاری میلادی آژانس برای پاسخگویی به پرسش ها و ابهامات موجود در گزارش ماه نوامبر آژانس درباره فعالیت های مشکوک ایران، دو هیأت بلندپایه به ایران فرستاد. ایران هرگونه اتهام درباره تلاش مخفیانه برای تولید به سلاح اتمی را رد می کند و می گوید اهدافش در برنامه اتمی صلح آمیز است.

بازرسان آژانس تابحال چند بار از مجتمع آب سنگین اراک بازدید کرده اند. این مجتمع برای تولید برق و ایزوتوپ های پزشکی مورد استفاده در مصارف پزشکی بنا شده و مقامات ایرانی می گویند سال آینده آغاز به کار خواهد کرد.

سانحه مرگبار رانندگی در استان مرکزی، پیشاپیش دور جدید مذاکرات اتمی فنی میان تهران و آژانس رخ داد که قرار است روز یکشنبه آینده در وین برگزار شود. مذاکرات در سطح بالاتر میان تهران و گروه کشورهای موسوم به ۵+۱ نیز در تاریخ سوم خرداد در بغداد برگزار خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا و متحدانش ایران را به مخفی کاری در برنامه اتمی اش متهم می کنند و می گویند تهران زیر پوشش برنامه صلح آمیز، در تلاش برای تولید بمب اتمی است.

XS
SM
MD
LG