لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

همزمان با تعلیق فعالیت بازرسان آژانس: گروسی از حمله به تاسیسات اتمی ایران ابراز نگرانی کرد


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست شورای امنیت درباره تهدیدهای جاری علیه صلح و امنیت جهانی – ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست شورای امنیت درباره تهدیدهای جاری علیه صلح و امنیت جهانی – ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه به‌دلیل نگرانی از احتمال حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران، از تعلیق موقت بازرسی‌های این نهاد از تأسیسات جمهوری اسلامی خبر داد و گفت این بازرسی‌ها سه‌شنبه ازسرگرفته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی گفت جمهوری اسلامی روز یکشنبه تأسیسات هسته‌ای خود را به‌دلیل آنچه «ملاحظات امنیتی» خوانده تعطیل کرد. این تاسیسات روز دوشنبه بازگشایی شدند، ولی گروسی می‌گوید بازرسان آژانس را تا زمانی که ببینید «اوضاع کاملا آرام است» از محل دور نگه می‌دارد.

با این حال، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگاران در نیویورک تصریح کرد که «ما فردا کار را از سر خواهیم گرفت. این تأثیری بر فعالیت بازرسی ما ندارد.»

او در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حمله اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت: «ما همیشه نگران این احتمال هستیم.» او در ادامه خواستار نهایت خویشتنداری طرفین شد.

رافائل گروسی پیش‌تر گفته بود جمهوری اسلامی در حال افزایش توان هسته‌ای خود است و با وجود این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌طور فعال در حال بازرسی است، اما این بازرسی‌ها کافی نیست.

مدیر کل این نهاد نظارت هسته ای سازمان ملل درگفت‌وگویی با شبکه پی‌بی‌اس تاکید کرد که گرایش جمهوری اسلامی به سمت افزایش غنی‌سازی حداکثری است، هرچند که به گفته او برنامه هسته‌ای حکومت ایران بسیار پیچیده شده و جنبه‌های مختلفی دارد.

XS
SM
MD
LG