لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۵

آژانس تایید کرد: رافائل گروسی به تهران می‌رود


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار توییتی خبر سفر رافائل گروسی، مدیرکل آن سازمان،‌ به تهران را تایید کرد.

در توییتی که آژانس صبح شنبه منتشر کرد، آمده است: «رافائل گروسی یکشنبه در تهران با معاون رئیس جمهوری و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دیدار خواهد کرد. انتظار می‌رود گروسی، مدیرکل [آژانس]، حوالی ساعت هشت و نیم شامگاه یکشنبه به وقت اروپای مرکزی [ساعت ١١ شب به وقت تهران] در فرودگاه وین یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کند.»

خبرگزاری رویترز صبح شنبه ۲۰ شهریور، در گزارشی اختصاصی به نقل از سه منبع دیپلماتیک از سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، به تهران در ساعات آینده خبر داده بود.

دو تن از این سه دیپلمات گفته بودند که آقای گروسی اوایل صبح یکشنبه وارد تهران خواهد شد و با محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران، دیدار خواهد کرد.

ساعاتی بعد کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائمی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با انتشار توییتی گفت: «رافائل گروسی امروز بعد از ظهر [شنبه] به تهران سفر خواهد کرد. او فردا [یکشنبه] با معاون رئیس جمهوری و [همچنین] رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار خواهد کرد. [سپس] دو طرف بیانیه‌ای مشترک صادر خواهند کرد.»

آژانس چند روز پیش به اطلاع اعضای خود رسانده بود که هیچ پیشرفتی در ارتباط با دو مساله محوری - یعنی ارائه توضیحی از طرف ایران نسبت به بقایای یافت‌شده اورانیوم در چندین سایت قدیمی و اعلام‌نشده، و لزوم دستیابی فوری آژانس به تجهیزات نظارتی به منظور تداوم نظارت بر آن بخش‌ها از برنامه اتمی ایران که در قرارداد هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به «برجام» گنجانده شده - صورت نگرفته است.

مذاکرات جداگانه و غیرمستقیم میان ایالات متحده و ایران در ارتباط با بازگشت دو طرف به «برجام» از ماه ژوئن متوقف شده است. واشنگتن و متحدین اروپایی‌اش از تهران می‌خواهند هرچه سریع‌تر به مذاکرات بازگردد.

قدرت‌های غربی در نشست آتی اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره صدور قطع‌نامه‌ای جهت انتقاد از ایران و افزایش فشار بر این کشور به دلیل عدم همکاری تهران با آژانس تصمیم‌گیری خواهند کرد.

جمعه ١٩ شهریور، بریتانیا، فرانسه و آلمان طی نشستی با مشارکت ایالات متحده در پاریس به بحث و تبادل‌نظر درباره نوع واکنش خود در نشست آتی شورای حکام آژانس و همچنین بررسی گزینه‌های خود در صورت ادامه ایران به خودداری از بازگشت به مذاکرات پرداختند. رویترز به نقل از دیپلمات‌های مطلع می‌گوید ایالات متحده و متحدین اروپایی‌اش هنوز تصمیمی نگرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG