لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

فیلم تحسین شده «من، تانیا»: قصه واقعی یک اسکیت باز آمریکایی نه چندان محبوب


«تانیا هاردینگ» (چپ) اسکیت‌باز مشهور آمریکایی و «مارگوت روبی» که نقش او را بازی کرده است.
«تانیا هاردینگ» (چپ) اسکیت‌باز مشهور آمریکایی و «مارگوت روبی» که نقش او را بازی کرده است.

فیلم «من، تانیا» در سه بخش نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده بود و جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را برای «الیسون جنی» به ارمغان آورد.

این فیلم قصه «تانیا هاردینگ»، اسکیت‌باز مشهور آمریکایی دهه نود میلادی را برای میلیونها نفر در سراسر دنیا روایت می کند؛ از رسوایی پیرامون حمله فیزیکی به رقیب اصلی او «نانسی کریگان» در مسابقات قهرمانی اسکیت سواری آمریکا تا آزارهای مادرش که تأثیر عمیقی بر زندگیش به جای گذاشت.

«هاردینگ» نخستین زن آمریکایی است که توانست مسابقات سه مرحله ای اسکیت بین المللی را پشت سر بگذارد.با این حال، همواره به عنوان ورزشکاری که موفقیتش در این عرصه «غیر منصفانه» بوده از او یاد شده است.

تونیا هاردینگ و نانسی کریگان
تونیا هاردینگ و نانسی کریگان

«تانیا هاردینگ» حالا که قصه زندگی اش در یک فیلم موفق روایت شده در مورد اتفاق هایی که واقعا برایش افتاده با رسانه ها مصاحبه می کند.

او در مورد ماجرای حمله به «نانسی کریگان» می گوید از نقشه همسر سابقش «جف جیلولی» که می خواست «نانسی» را مصدوم کند خبر نداشت. «تانیا هاردینگ» می گوید صحبتهای شوهرش را که به دوستش می گفت «باید هر کاری بکنیم تا یکی حذف شود و او در تیم باقی بماند» شنید و گفت «منظورتان چیست؟ من اسکیت بلدم»

در ششم ژانویه سال ۱۹۹۴، در جریان تمرین برای مسابقات قهرمانی اسکیت سواری آمریکا در شهر دیترویت، «نانسی کریگان» توسط یک شخص ناشناس با باتوم مورد حمله قرار گرفت و زانویش آسیب دید.

اینگونه بود که «هاردینگ» توانست در مسابقات دیترویت نفر اول شود. اما در ماه فوریه که بازیهای المپیک برگزار می شد، «نانسی کریگان» بهبود پیدا کرد، به مسابقات بازگشت و توانست مدال نقره ببرد.

«تانیا هاردینگ» در کنار «مارگوت رابی» بازیگر نقش خودش در فیلم «من، تانیا»
«تانیا هاردینگ» در کنار «مارگوت رابی» بازیگر نقش خودش در فیلم «من، تانیا»

بعدا مشخص شد مهاجم را شوهر «تانیا هاردینگ» و بادیگارد او «شان اکارت» استخدام کرده بودند.

دوربین ها، صحنه مصدوم شدن «نانسی کریگان» را که پس از حمله از درد به خود می پیچید ضبط کردند و بارها نمایش دادند. «تانیا هاردینگ» می گوید احساس «نانسی» در آن موقع را کاملا درک می کند و می داند چقدر درد کشید.

پس از این اتفاق، «جیلولی» و «اکارت» هر دو به جرم خود اعتراف کردند. «جیلولی» به دو سال و «اکارت» به هجده ماه زندان محکوم شد.

«تانیا هاردینگ» ادعا کرد نقشی در این ماجرا نداشته ولی به تلاش برای ایجاد اخلال در مراحل دادرسی اعتراف کرد. او مجبور شد ۱۶۰ هزار دلار جریمه بدهد، سه سال تحت نظر باشد و پانصد ساعت خدمات اجتماعی انجام دهد.

«هاردینگ» تا پایان عمر از انجمن اسکیت بازان آمریکا کنار گذاشته شد.

هر چند بسیاری انتظار داشتند فیلم «من، تانیا» بر این رسوایی و روابط میان تونیا و نانسی پس از این ماجرا تمرکز کند، «من، تانیا» روی زندگی خانوادگی پر فراز و نشیب «تونیا هاردینگ» انگشت گذاشت و تماشاگر را شوکه کرد.

در این فیلم می بینیم چطور «تانیا» مورد آزار و اذیت مادرش و همچنین شوهرش قرار می گیرد.

نقش مادر او در این فیلم را «الیسون جنی» بازی می کند که برای این نقش جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن گلدن گلوب را گرفت. «تانیا هاردینگ» می گوید او در تصویر کردن خشونت مادرش و آزار و اذیت های او بسیار به واقعیت نزدیک بوده است. اما مادرش، «سندی گلدن» ادعای آزار و اذیت دخترش را رد کرده است.

«تانیا هاردینگ» در مصاحبه های مختلفی که از جمله با «اپرا وینفری» چهره مشهور تلویزیونی داشته می گوید رفتارهای خشونت آمیزی که از کودکی تا بزرگسالی تحمل کرده باعث شده بود اعتماد به نفسش را از دست بدهد و نتواند در کاری که به آن عشق می ورزد و استعداد دارد آنطور که باید پیشرفت کند و موفق شود.

برخی از کاربران در شبکه های اجتماعی به اینکه این فیلم از اسکیت باز آمریکایی «تانیاهاردینگ» تجلیل می کند انتقاد کرده اند و می گویند در دورانی که زنان آزار دیده می خواهند صدایشان را به گوش دنیا برسانند، کسی که مردی را استخدام می کند تا به زنی آسیب بزند، شایسته تجلیل نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG