لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

سناتورهای آمریکایی نگران هستند که روسیه و چین در تولید جنگ‌افزارهای مافوق صوت از آمریکا پیشی بگیرند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سناتورهای آمریکایی نگران هستند که روسیه و چین بتوانند در ساخت جنگ افزارهای مافوق صوت از ایالات متحده پیشی بگیرند.

قانونگذاران روز پنج شنبه در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا نسبت به تسلیحاتی که با سرعتی پنج برابر سرعت صوت، یا پنج ماخ، پرواز می کنند ابراز نگرانی کردند.

سناتور دموکرات ریچارد بلومنتال جنگ افزارهای مافوق صوت را «تغییر دهنده بازی» توصیف کرد. سناتور مستقل انگس کینگ آنها را «تسلیحاتی کابوس‌گونه برای ناوهای هواپیمابر» خواند.

سناتور دموکرات جو منشن با اشاره به پیشرفت های چین و روسیه در این حوزه پرسید: «آیا ما در مسیر پیش رو آن ها را بازخواهیم داشت؟»

دریاسالار چارلز ریچارد، فرمانده فرماندهی استراتژیک ایالات متحده، به رقابت جاری اذعان کرد، اما کوشید به سناتورها اطمینان بدهد که آمریکا از قابلیت های بازدارنده لازم برخوردار است: «من اطمینان دارم که این کشور توان تولید قابلیت هایی که باید داشته باشیم را دارد و در بازدارندگی، معادله مبنایی تغییری نکرده است.»

دریاسالار ریچارد افزود ایالات متحده ضمن حفظ بازدارندگی راهبردیش بر روسیه و چین در تسلیحات متعارف، برتری دارد.

با این وجود، کارشناسان می گویند سیستم های تسلیحاتی مافوق صوت می تواند توازن قدرت نظامی متعارف بین ایالات متحده و رقبای عمده اش را بر هم بزند.

«دفتر پژوهش های کنگره» در گزارشی می گوید چین و روسیه هر دو به آزمایش های موفقیت آمیز متعدد تسلیحات مافوق صوت دست زده اند و انتظار می رود این قابلیت های آنها در سال ۲۰۲۰ عملیاتی شود.

دو نوع جنگ افزار مافوق صوت وجود دارد: موشک های کروز و موشک های گلایدری. ردیابی و ساقط کردن هر دو به دلیل توانایی مانور در میانه پرواز دشوار است.

ژنرال ترنس اوشانِسی، فرمانده فرماندهی شمالی و فرماندهی دفاع هوایی آمریکای شمالی، در همان جلسه در برابر قانونگذاران گفت از این رو ادامه سرمایه گذاری در یک لایه ردیابی تسلیحات مافوق صوت در فضا حیاتی است.

دولت ترامپ در بودجه پیشنهادی سال ۲۰۲۱ برای برنامه جنگ افزارهای مافوق صوت ۳.۲ میلیارد دلار درخواست کرده است که ۲۳ درصد افزایش نسبت به سال قبل محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG