لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

انتقاد دیده بان حقوق بشر از حمله های ایران و ترکیه به شمال عراق


آرشیو: اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه
آرشیو: اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه

یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید ترکیه و ایران در جریان حمله علیه جدایی خواهان کرد در منطقه کوهستانی شمال عراق، به اندازه کافی از غیر نظامیان حفاظت نکرده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز جمعه در گزارشی اعلام کرد ترکیه و ایران کارهایی را که باید برای به حداقل رساندن تاثیر حمله ها برغیر نظامیان صورت گیرد، انجام نمی دهند.

گزارش حاکی است که هر دو کشور می گویند عملیات نظامی آنها متوجه گروه های مسلحی است که در کردستان عراق فعالیت می کنند.

دیده بان حقوق بشر می گوید وقتی نمایندگان آن در ماه اوت از منطقه دیدن کردند، ساکنان و مقام های عراقی گفتند بیشتر مناطق هدف گرفته شده کاملا غیر نظامی هستند و گروه های مسلح از آنها استفاده نمی کنند.

جو اشتورگ، مسئول بخش خاورمیانه سازمان طرفدار حقوق بشر، وضع را «وخیم» توصیف کرد و گفت ایران و ترکیه باید آنچه را در توان دارند برای حفاظت از غیر نظامیان و دارایی آنها «بدون توجه به دلایل حمله ها به کردستان عراق» به کار برند.

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید ایران حمله های مرزی خود را در نیمه ژوئیه آغاز کرد و یک گروه مسلح وابسته به پژاک هدف حمله ها هستند.

ترکیه، از آغاز اوت به حمله هایی در مرز عراق دست زد و مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه - پ کا کا - را بمباران کرد.

مقام های عراقی می گویند هواپیماهای جنگی ترکیه روز ۲۱ اوت یک خودرو غیر نظامیان را هدف گرفتند و هفت عضو یک خانواده را کشتند. ترکیه گفته است هواپیماها مسئول این قتل ها نبوده اند.

XS
SM
MD
LG