لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

شکایت یک سرباز خنثی کننده بمب علیه دست اندرکاران فیلم قفسه درد در آستانه اهدای جوایز اسکار


شکایت یک سرباز خنثی کننده بمب علیه دست اندرکاران فیلم قفسه درد در آستانه اهدای جوایز اسکار
شکایت یک سرباز خنثی کننده بمب علیه دست اندرکاران فیلم قفسه درد در آستانه اهدای جوایز اسکار

سربازآمریکایی که در جنگ عراق به کار خنثی کردن بمب های کنار خیابانی اشتغال دارد از نویسنده و کارگردان فیلم «قفسه درد» به این دلیل که این فیلم از روی داستان زندگی او ساخته شده اما بابت آن سودی به او تعلق نگرفته شکایت کرد.

جفری اس سارور که درچند سال گذشته درعراق به خدمت اشتغال داشته است مدعی است که فیلمنامه نویس فیلم نامزد جایزه اسکار«قفسه درد» از داستان زندگی او برای نوشتن سناریوی فیلم الهام گرفته اما از فواید فروش گیشه سهمی به او نداده است. سارور هم چنین ادعا دارد که کارگردان و فیلمنامه نویس «قفسه درد» شخصیت او را درفیلم به صورتی خشن، بیرحم و عاشق جنگ و کشت و کشتارنشان داده اند.

دراین شکایت نامه که روز سه شنبه به دادگاهی در ایالت نیوجرسی ارائه شده، جفری سارور مدعی شده است که اودر مراحل مختلف تهیه فیلم «قفسه درد» مشارکت داشته و حتی درانتخاب عنوان فیلم نیز سهیم بوده و به فیلمنامه نویس پیشنهاداتی داده است که عنوان کنونی از نتایج آن است.

دراین شکایت نامه از کاترین بیگولو، کارگردان فیلم و مارک باول، فیلمنامه نویس شکایت شده و این دو متهم شده اند که علاوه بر سوء استفاده از تجربیات زندگی کاری و شخصی جفری سارور، با آبروی او بازی کرده و جزئیات و اسرار زندگی صوصی او را عمومی ساخته اند.

درمجموع ،این شکایت نامه فیلم «قفسه درد» را «وسیله ای برای سوء استفاده مالی شرکت های حریص وسودجوی چند میلیارد دلاری فیلمسازی از شرافت و شجاعت یک سرباز وطن پرست و وظیفه شناس » خوانده است.

«جفری فیگر» وکیل دعاوی و نماینده «جفری سارو» روزچهارشنبه دریک کنفرانس مطبوعاتی درشهر «ساوتفیلد» در ایالت «میشیگان» به خبرنگاران گفت:«هالیوود علاوه برپرداخت حقوق معنوی سارور،مقادیرزیادی غرامت مالی نیز به او بدهکار خواهد شد.»

روز گذشته مارک باول، فیلمنامه نویس فیلم «قفسه درد» درگفتگویی با روزنامه لس آنجلس تایمز گفت که او سارور را که «یک سربازشجاع و یک انسان برجسته» به شمار می رود شش سال پیش و هنگام خبرنگاری درعراق برای تهیه مقدمات فیلمنامه ملاقات کرده است اما شخصیت اصلی فیلمنامه اوهیچ ارتباطی با جفری سارور ندارد واو هیچگونه استفاده ای از سارور یا شخصیت او درفیلمنامه خود نکرده است:«سارورهم مثل بسیاری دیگر از سربازانی که به کار خنثی کردن بمب های خیابانی در عراق یا افغانستان اشتغال دارند، شباهت هایی بین خود وشخصیت اصلی فیلم قفسه درد می بیند. این فیلم یک اثرخیالی است که اززندگی واقعی بسیاری از افراد مختلف ریشه گرفته است اما شخصیت های فیلم کاملا خیالی بوده و از روی زندگی واقعی شخص واحدی برداشته نشده است.»

مارک باول، نویسنده فیلمنامه «قفسه درد» در سال ۲۰۰۴ به مدت یک هفته درجوخه ای که «سارور» درآن به خدمت اشتغال داشت به پژوهش پرداخته است. پژوهشی که نتیجه آن در وحله اول انتشارمقاله ای درنشریه «پلی بوی» بوده است.

این مقاله درحول و حوش «سارور» ، که برای خدمات خود درجنگ عراق به دریافت مدال افتخار«ستاره برنز» نائل شده بود دور می زد. درشکایتی که علیه مارک باول به دادگاه ارائه شده آمده است که به دنبال انتشار این مقاله، باول برای نوشتن فیلمنامه فیلم «قفسه درد» ازشخصیت، اطلاعات خصوصی، پیشینه خانوادگی و تجربیاتی که این سرباز درجنگ عراق داشته است استفاده کرده و حتی شکل ظاهری قهرمان اصلی فیلم نیز به «سارور» شباهت دارد.

باول می گوید که فیلمنامه او نتیجه ساعت ها مصاحبه و گفتگو با بیش از صد سربازوظیفه درعراق است و این ادعای «سارور» که او نام «قفسه درد» را برای فیلم انتخاب کرده است را کاملا رد می کند:«این مسئله اصلا صحت ندارد. مثل این که ما جمله ای مثل مرگ یا آزادی را از آن خود بدانیم! این کلمات و نام قفسه درد اصطلاح های نظامی هستند که بارها وبارها از آن ها استفاده شده و به شخص بخصوصی تعلق ندارد. من این نام را از بسیاری از سربازان دیگر و مدت ها پیش از ملاقات با «سارور» شنیده ام.»

درشکایت نامه جفری سارور علاوه برمارک باول و کاترین بیگولو، از تهیه کننده فیلم «قفسه درد»، شرکت پخش کننده این فیلم و نشریه پلی بوی نیزادعای خسارت شده است. نماینده شرکت پخش «سامیت» به خبرنگار روزنامه لس آنجلس تایمزگفته است که این شرکت و دیگردست اندرکاران فیلم امیدوارند تا راه حلی سریع برای این مشکل و جلب رضایت خاطرجفری سارور پیدا کنند.

این واقعه در حالی اتفاق می افتد که فقط دو روز به اجرای مراسم اهدای جوایز اسکار۲۰۱۰ باقی مانده است و ادعای قانونی «سارور» می تواند اثرات منفی در رابطه با «قفسه درد» که تا امروز یکی از برندگان احتمالی جایزه اسکار بهترین فیلم سال به شمار می رود داشته باشد.

علاوه برانتشار خبرمربوط به ادعای خسارت از دست اندرکاران فیلم قفسه درد، تهیه کننده این فیلم نیز از شرکت در مراسم اهدای جوایز اسکار محروم شده است. بنا براطلاعیه ای که از سوی آکادمی فیلم و هنرهای سینمایی آمریکا منتشر شده است، نیکلاس کارتیر، تهیه کننده فیلم باارسال ایمیل هایی به اعضای رای دهنده آکادمی اسکار ضمن تحقیر فیلم پرسروصدا و پرخرج دیگری که رقیب «قفسه درد» محسوب می شود خواستار آرای آن ها برای فیلم خود شده است. این عمل که برخلاف قوانین اسکاربه شمار می رود در نتیجه باعث شد تا «کارتیر» ازحضور در مراسم اهدای جوایزاسکار امسال که خود یکی از نامزدهای آن است محروم شود.

XS
SM
MD
LG