لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

پرزیدنت اوباما آمریکاییان را ترغیب می کند برای تند باد ایرن آماده باشند


پرزیدنت اوباما آمریکاییان را ترغیب می کند برای تند باد ایرن آماده باشند
پرزیدنت اوباما آمریکاییان را ترغیب می کند برای تند باد ایرن آماده باشند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از ساکنان کرانه شرقی آمریکا خواسته است پیش از تند باد نیرومندی که به گفته او احتمال می رود «فوق العاده خطرناک و پر هزینه باشد» اقدامات احتیاطی به عمل آورند.

آقای اوباما روز جمعه گفت تمام نشانه ها حاکی است که تند باد ایرن ممکن است یک توفان تاریخی باشد. او گفت ملت باید برای بدترین وضع آماده باشد و کسانی را که به آنها دستور داده شده است محل های سکونت خود را تخلیه کنند، ترغیب کرد به دستورات عمل کنند.

تندباد موجب شد پرزیدنت اوباما یک روز زودتر از تعطیلات بازگردد. وی جمعه شب جزیره «مارتاز واین یارد» در ماساچوست را به سوی واشنگتن ترک می کند. مقام ها از آن بیم دارند که تند باد ایرن موجب به راه افتادن سیل گسترده و خاموشی برق شود. تند باد قابلیت آنرا دارد که میلیارد ها دلار خسارت به بار آورد.

فرمانداران هفت ایالت - از کارولینای شمالی تا کانتیکت - برای آزاد ساختن منابع پیش از تند باد که انتظار می رود روز شنبه در کارولینای شمالی فرود آید،وضعیت اضطراری اعلام کرده اند. هشدارهای تندباد در بیشتر مناطق ساحل شرقی آمریکا صادر شده است و مقام ها در برخی مناطق، ساکنان و توریست ها را تخلیه می کنند. شرکت های هواپیمایی هم اینک صدها پرواز را لغو کرده اند، و سرویس های ترن در بخش هایی از مناطق شرق آمریکا متوقف شده است. در مسیری که پیش بینی می شود ایرن از آن بگذرد حدود ۶۵ میلیون نفر زندگی می کنند.

وزیر امنیت داخلی آمریکا روز جمعه گفت مقام های فدرال و محلی توفان را «بسیار جدی» می گیرند. وی گفت پرزیدنت اوباما به آژانس های مربوط دستور داده است مسلم سازند که تمام منابع لازم در دسترس باشد.

شهردار نیویورک به بیمارستان ها و خانه های سالمندان در نواحی پایین تر از سطح آب دستور تخلیه داده است.

تهدید تندباد همچنین موجب شد برگزار کنندگان برنامه گشایش بنای یادبود مارتین لوتر کینگ رهبر حقوق مدنی آمریکا در روز یکشنبه را به تاخیر بیاندازند.

XS
SM
MD
LG