لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

وزیر خارجه بریتانیا: فرصت کمی برای نجات برجام داریم؛ ایران یک سال تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد


جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت هنوز فرصت کمی برای نجات دادن توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد.

به گزارش رویترز، هانت که برای شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است، گفت: «ایران یک سال با ساخت بمب اتمی فاصله دارد. هنوز مهلت کوتاهی برای نجات دادن توافق در اختیار داریم.»

هانت اشاره کرده است که بریتانیا و ایالات متحده شرکای نزدیک به هم هستند، اما درباره چگونگی برخورد با ایران و توافق هسته‌ای موسوم به برجام با هم اختلاف‌نظر دارند.

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به منظور یافتن راه‌حلی برای متقاعد کردن ایالات متحده و ایران برای کاهش تنش و گفت‌وگو برگزار می‌شود.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج شد. دولت آمریکا معتقد است که این توافق‌نامه نتوانست در رفتار ایران تاثیر مثبت بگذارد.

تنش میان ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

ایران در ماه‌های اخیر اقدام به نقض برخی بندهای برجام کرده است. عبور میزان اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از سقف تعیین شده در برجام و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از آن جمله‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG