لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

مصطفی رمضانی با اعلام اعتصاب غذا در اعتراض به حکم اعدام شهریار بیات: چه دار باشد چه زندان، ایستاده‌ایم تا پایان


 شهریار بیات (راست) و مصطفی رمضانی
شهریار بیات (راست) و مصطفی رمضانی

یک زندانی سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار، در واکنش به صدور حکم اعدام برای شهریار بیات، شهروند ۶۴ ساله متهم به سب‌النبی، در پیامی صوتی که به صدای آمریکا رسیده اعلام کرد اعتصاب غذا می‌کند.

مصطفی رمضانی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه، روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین در پیامی تلفنی که «به نام مردم ایران» آغاز شده، «به محضر ملت غیور ایران و تمامی آزادی‌خواهان شریفی که در بند و خارج از زندان در مسیر سربلندی و ارتقای عظمت کشور عزیزمان ایران رشادت می‌ورزند» درود فرستاد و اعلام کرد که به مدت ۱۰ روز اعتصاب غذا می‌کند.

مصطفی رمضانی، در این پیام تأکید کرد: «به دلیل اعتراض به حکم اعدام هم‌بندی (سابق) عزیز و گرامی‌ام شهریار بیات که در زندان اوین به سر می‌برد، از تاریخ چهارشنبه ۱۵ فروردین تا ۲۵ فروردین ۲۵۸۳ شاهنشاهی (۱۴۰۳ هجری شمسی) به مدت ۱۰ روز اعتصاب غذا می‌کنم.»

او همچنین عنوان کرد که «اعتصاب غذا خودکشی نیست، بلکه آخرین راه جان‌به‌لب‌رسیدگان راه آزادی است.»

این زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه در پایان پیام خود افزود: «چه دار باشد چه زندان ایستاده‌ایم تا پایان؛ تا ابد جاوید شاه، پاینده باد ایران سرافراز.»

کانون مدافعان حقوق بشر ۱۲ فروردین‌ اعلام کرد شهریار بیات، ۶۴ ساله و از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در شهریار، با حکم شعبه ۱۳ دادگاه تهران به اتهام «سب‌النبی» به ‎اعدام محکوم شده است.

طبق ماده ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی اگر کسی به پیامبر اسلام یا دیگر پیامبران بزرگ دشنام دهد یا به آن‌ها توهین کند، متهم به «سب‌النبی» است و به اعدام محکوم می‌شود.

شهریار بیات ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ به همراه زرتشت احمدی راغب، محسن غیاثی و علی رضایی با ارسال نامه‌ای از زندان اوین که نسخه‌ای از آن به صدای آمریکا رسید، ضمن اعلام تداوم همراهی با مردم ایران و تأکید بر اتحاد همگانی، حاکمیت مردم و قانون و برگزاری انتخابات آزاد تا برقراری جامعه‌ای دموکراتیک در ایران را خواستار شده بودند.

در روزهای پیشین، حسین احمدی‌نیاز، حقوقدان و وکیل دادگستری، به صدای آمریکا گفته که اتهام «سب‌النبی» برای شهریار بیات «بهانه‌ای داعشی» برای صدور حکم اعدام او است.

XS
SM
MD
LG