لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۱

گزارش: مجارستان با پيامدهای فاجعه زيست محيطی دست و پنجه نرم می کند


گزارش: مجارستان با پيامدهای فاجعه زيست محيطی دست و پنجه نرم می کند
گزارش: مجارستان با پيامدهای فاجعه زيست محيطی دست و پنجه نرم می کند

مقام های مجارستان خبر مربوط به پيدايش ترک های تازه يا وسيع شدن شکاف های موجود در ديوار انبار ذخيره گِلاب سرخ در يک مجتمع شيميايی آن کشور را رد کردند. شکاف در ديواره شمالی اين انبار در هفته گذشته منجر به جاری شدن پساب سمی کارخانه به زمين های اطراف و کشته شدن حداقل ۷ نفر شد.

هفته گذشته ناگهان بيش از ۷۰۰ هزار مترمکعب لجن و تيزآب سرخ و سمی در زمانی کمتر از يک ساعت بخش های وسيعی از يک دهکده و شهرهای کوچک اطراف مجتمع شيميايی آجکا در غرب مجارستان را فرا گرفت اين سيلاب قليايی موجب غرق شدن و سوختن انسان ها و حيوانات نزديک به محل جاری شدن سيل شد. دهکده های اطراف تخليه شد و نخست وزير مجارستان ضمن هشدار برای احتمال ايجاد ترک های تازه در ديوارهای انبار اين حادثه را يک تراژدی زيست محيطی ناميد.

اما جورجيو تاتوس، رييس سازمان مديريت بحران و سوانح مجارستان، روز دوشنبه اعلام کرد که «شرايط تقريبأ مثل روزهای قبل است و اين شايد به دليل آفتابی بودن هواست اما زمان به سرعت می گذرد و ما به روزهای بارانی نزديک می شويم و تا آن زمان ما حتمأ بايد به سرعت ترميم موانع خروجی و ديوار آسيب ديده انبار را تمام کنيم.»

گفته می شود چنانچه نشت پساب ادامه يابد لجن سرخ در روزهای آتی بيش از يک کيلومتر به سمت شمال پيشروی خواهد کرد و ويرانی های بسيار ديگری بر جای خواهد گذاشت. به گفته متخصصين ارزيابی زيست محيطی صنايع و کارخانجات شيميايی در صورت ادامه ريزش لجن های بعدی غليظ تر از نشت اوليه بوده و با سرعت کمتری روان خواهد شد اما مواد سمی آن بيشتر، خواهد بود.

در همين حال مقام های بهداشتی مجارستان نسبت به سلامت مردم منطقه و کارکنان پاکسازی سايت های آلوده به لجن سرخ هشدار داده و می گويند ميزان مواد سمی در غبار آلوده اطراف کارخانه بيش از سطح مجاز است و نياز به تدابير پيشگيرانه دارد.

از سوی ديگر صاحبان اين مجتمع شيميايی ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانيان برای جبران خسارتی که متوجه مردم و طبيعت بکر اطراف شده است اعلام آمادگی کرده و اظهار داشتند از اين که پيشتر اقدامات احتياطی لازم را به خرج نداده اند متاسف هستند. اما مردم محلی اين اظهارات را کافی نمی دانند. يکی از آنها می گويد «اين يک جنايت است که باعث از دست رفتن جان بسياری و مسموميت هوا و زمينهای اطراف شده است؛ هر بادی که از سمت غرب بوزد آلودگی را بيشتر می کند.»

در حالی که علاوه بر روستای تخليه شده کولونتار به ساکنان يک شهر نزديک به اين روستا نيز هشدار تخليه داده شده است مقام ها از احداث ديوار محافظتی جديدی به طول ۶۲۰ متر در اطراف کارخانه خبر می دهند.

XS
SM
MD
LG